Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Maďarsko - Švédsko

Nové vedení oživuje český skok na lyžích. Slovinští trenéři přinesli energii a mají hledat i nástupce Koudelky

Cíl pro následující měsíce a roky – vrátit české skokany do světové špičky. Nové vedení úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR v čele s Vítem Háčkem usiluje o pozvednutí úrovně v tuzemsku kdysi tak úspěšného sportu. Dlouhodobějším hlavním cílem jsou olympijské hry v roce 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo. I proto sáhlo vedení skokanů při výběru reprezentačních trenérů do zahraničí, konkrétně do Slovinska. K celkové nápravě má vedle jiného přispět zlepšení práce s mládeží.

Je nám líto, video expirovalo.
Skokani mají nové slovinské trenéry. Vkládají do toho energii, říká Koudelka

Skok na lyžích bojuje v poslední době s odlivem skokanů, dlouhodobě chybí úspěšné výsledky na velkých akcích. "Někdo to vidí tak, že je pět minut po dvanácté. My si myslíme, že je pět minut před dvanáctou. Ale velmi dobře víme, že je nutné s tím rychle něco udělat. Je potřeba najít cestu zpátky mezi elitu a najít nástupce Romana Koudelky. Naší předností je jednoznačně velký zápal a ochota měnit věci, ačkoliv to někdy není snadné a porodní bolesti jsou velké," uvedl Háček.

V čele je od jara, základním krokem bylo z jeho pohledu stabilizovat celý systém. "Když jsme se toho ujali s Filipem Sakalou, českým skokem zmítala celkově špatná atmosféra. Profi sport nelze dělat s odporem. Bylo zapotřebí vytvořit prostředí, kde každý ví, co dělá, proč to dělá a jak se to má dělat. I to byl důvod, proč jsme sáhli při hledání reprezentačního trenéra do zahraničí," vysvětlil.

"Zásadním problémem pro nás je nedostatek financí, ale s tím se tady potýká více sportů. Od začátku víme, že jestli tady mají mít skoky na lyžích budoucnost, absolutní důraz musíme klást na mládež a denně kontrolovat, že vše ladí tak, jak má. Aby se podařilo vychovat nástupce Romana Koudelky a aby se nám podařilo vychovat i v kategorii žen závodnici do světové špičky. Nepochybujeme, že se výsledků dočkáme," doplnil Háček.

Mladé slovinské trenéry si skokani pochvalují

O reprezentaci se nově starají Slovinci Gaj Trček, Jure Šinkovec a Slovák Dominik Ďurčo, jenž plní roli kondičního trenéra. "Chtěli jsme někoho, kdo není zatížený zdejším prostředím. Do systému jsme proto přivedli tři nové zahraniční trenéry. Nikdo z nich sice možná nemá až takové trenérské jméno, jsou to kluci, kteří dosud nebyli v rolích trenérů výrazní, ale my věříme, že to je jejich obrovská výhoda. Právě to je žene k tomu, aby u nás něco dokázali," prohlásil sportovní ředitel Filip Sakala.

Sám si dobře uvědomuje, že vedle tvrdé práce bude potřeba i trpělivost. "Roman Koudelka se ukázal jako jednička a je zřejmé, že na to stále má, o toho se bude reprezentace opírat," připomněl ostříleného čtyřiatřicetiletého reprezentanta a dlouholetou českou jedničku. "Další závodníci jsou mladí, u nich máme pochopitelně nastavené nějaké interní cíle, ale nechceme teď tlačit na výsledky. Hlavním úkolem je připravit se na olympiádu v Itálii v roce 2026, což je cíl pro nás všechny," řekl Sakala.

Trček věří, že celý tým je na dobré cestě. "Za čtyři pět měsíců jsem měl možnost vidět, že Roman je jedním z nejtvrději pracujících skokanů na světě, myslím, že ho čeká výborná sezona. Celkově vzato je ta naše cesta dlouhá a těžká, ale věřím, že když budeme pracovat, jak dosud pracujeme, tak nás čeká skvělá budoucnost," uvedl Trček.

Dobré pocity má i Koudelka. "My jsme s klukama podobné ročníky. S Jurem jsem ještě skákal, s Gajem jsme se teprve seznamovali. Skvěle jsme si ale sedli. Ta energie, kterou dávají do všeho, co dělají, je naprosto neuvěřitelná. Tím mě ten sport začal zase strašně bavit, protože já jsem naladěný na stejnou vlnu. Věřím, že tahle cesta bude pokračovat co možná nejdéle, jak to jen bude možné," řekl Koudelka.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články