Hokej na zemi

Kraft ovládl nedělní lety ve Vikersundu. Granerud se stal podruhé vítězem celkového pořadí

Podruhé králem. Halvor Egner Granerud se stal podruhé vítězem Světového poháru ve skocích na lyžích. O jeho triumfu bylo jasno ještě před dnešním závodem ve Vikersundu, do kterého nakonec z osobních důvodů nenastoupil Polák Dawid Kubacki, který jej ještě mohl ohrozit. Dnešní závod v letech na lyžích nakonec vyhrál Rakušan Stefan Kraft.

Klinecová překonala světový rekord, Granerud opanoval SP

Světový rekordman Kraft sice v prvním kole předvedl nejdelší pokus dne – 246,5 metru, vedení o devět bodů se ale ujal Granerud, který z nižšího nájezdu doletěl na 234 metrů. Ve finále na rozdíl od sobotního závodu první místo neuhájil. Rakušan přidal v náročných větrných podmínkách další daleký pokus 235,5 metru, zatímco šestadvacetiletý Nor zaznamenal jen 219 metrů a v konečném součtu o 7,6 bodu prohrál. Kraft si připsal čtvrté vítězství v sezoně. Třetí skončil Slovinec Anže Lanišek.

Kubacki druhý letecký závod ve Vikersundu podle národního svazu vynechal z osobních důvodů a už před kvalifikací bylo jasné, že lídra seriálu ve zbytku sezony nemůže ohrozit. Skokany čeká ještě jeden závod v Lahti a na závěr dvakrát lety v Planici.

Granerud získal velký křišťálový glóbus už předloni. V této sezoně vyhrál šestadvacetiletý skokan zatím 12 závodů Světového poháru, v lednu se radoval i z premiérového triumfu na Turné čtyř můstků.

Dnešním závodem ve Vikersundu vyvrcholí Raw Air Tour, do níž se započítávají i skoky v kvalifikaci. Také v této minisérii, do které se počítají i předchozí závody v Oslu a Lillehammeru, útočí Granerud na vítězství. Po sobotním prvenství v úvodních letech ve Vikersundu měl náskok 28,5 bodu před Rakušanem Stefanem Kraftem.

SP v letech na lyžích ve Vikersundu (Norsko):

Muži: 1. Kraft (Rak.) 497,4 b. (246,5+235,5 m), 2. Granerud (Nor.) 489,8 (234+219), 3. Lanišek (Slovin.) 468,8 (231+220,5), 4. Hayböck (Rak.) 467,6 (223,5+231), 5. D. Prevc (Slovin.) 451,8 (240,5+200), 6. Johansson (Nor.) 448,4 (234+211).

Konečné pořadí Raw Air Tournament (po 12 soutěžích): 1. Granerud 2932,0, 2. Kraft 2913,8, 3. Lanišek 2784,4, ...69. Koudelka (ČR) 274,7.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 32 závodů): 1. Granerud 2058, 2. Kubacki (Pol.) 1592, 3. Kraft 1550, 4. Lanišek 1474, 5. R. Kobajaši (Jap.) 911, 6. Žyla (Pol.) 895, ...65. Koudelka 11, 83. Rýdl (ČR) 1.