Touchdown

Kožíšek skončil na MS v letech už po 1. kole, "v poločase" vede Geiger

Po čtvrteční kvalifikaci začal ve slovinské Planici naostro světový šampionát v letech na lyžích. Do hlavního závodu se z českých reprezentantů kvalifikoval jen Čestmír Kožíšek, ten ale v prvním kole obsadil až 33. místo, a nepostoupil tak do třicítky, která v dalších třech kolech bojuje o medaile. V čele je po 2. kole Němec Karl Geiger. Přímý přenos druhého dne MS v letech můžete sledovat v sobotu od 15:40 na webu ctsport.cz.

Karl Geiger
zdroj: ČTK/AP/Darko Bandic

Kožíšek doletěl na 194,5 metru a ziskem 159,7 bodu zaostal o 6,3 bodu za posledním postupujícím, kterým se stal ruský skokan Michail Nazarov. "Škoda, stačilo málo. Nevyšlo mu nájezdové postavení. Před hranou lehce zasednul, dal zadek nízko, dostal se za ni vrškem moc vysoko, což ho přibrzdilo," řekl kouč František Vaculík.

Na šampionátu v letech je nejlepším českým výsledkem v poslední době dvacátá pozice Romana Koudelky z rakouského Kulmu v lednu 2016. Poslední medaili vybojoval mistr světa Jaroslav Sakala v roce 1994 právě v Planici.

Sedmadvacetiletý Geiger se dostal do čela už v prvním kole díky výkonu 241 metrů. Druhý byl Rakušan Michael Hayböck, který si výkonem 245,5 metru znovu vylepšil osobní rekord. Překvapivě třetí byl Rus Jevgenij Klimov.

Ve druhém kole zaútočil Eisenbichler letem dne dlouhým 247 metrů. Po jeho výkonu rozhodčí před poslední čtveřicí nejprve chtěli nájezd o okno snížit, mezitím se vítr otočil a lavičku zase vrátili na původní místo. Geiger udržel vedení výkonem 223,5 metru, za něj se posunul vedoucí muž Světového poháru Granerud.

Už v kvalifikaci skončil Filip Sakala. Jelikož jsou Češi na letech jen ve dvou, tak stejně jako předloni nezasáhnou do nedělní soutěže družstev.v

Mistrovství světa v letech na lyžích v Planici (Slovinsko) - po 2 ze 4 kol:

1. Geiger (Něm.) 431,2 b. (241+223,5 m), 2. Granerud (Nor.) 426,6 (221+229,5), 3. Eisenbichler (Něm.) 425,7 (220+247), 4. Hayböck (Rak.) 422,9 (245,5+217), 5. Johansson (Nor.) 411,4 (220+228,5), 6. J. Sato (Jap.) 408,9 (222+229), ...33. Kožíšek (ČR) 159,7 (194,5) - nepostoupil z 1. kola.