Následuje
FIS magazín SP

Harrachovský SP v letech byl přeložen na neděli

Harrachov – Sobotní závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově byl přeložen na neděli 9:00. Důvodem odložení je podle jury silný vítr. Do závodu nastoupí hned šestice českých závodníků. Nejlepší z nich Jan Matura doletěl v páteční kvalifikaci, kterou ovládl Slovinec Jaka Hvala, na hranici rovných 200 metrů. Dopolední závod by měl mít regulérně dvě kola, další dvě kola by se měla skákat podle původního plánu od 14:00, avšak bez dopolední kvalifikace. Přímý přenos obou závodů můžete sledovat exkluzivně na našem webu.

Sobotní závod se v Harrachově s definitivní platností přesouvá na neděli
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Vedení Mezinárodní lyžařské federace (FIS) se varianty dvou závodů v jednom dni nebojí. "Už jsme to tady v minulosti měli, takže by to v případě příznivých podmínek neměl být problém," uvedl šéf skokanské sekce FIS Walter Hofer.

"Je to velká škoda, byla tu spousta lidí, hrozně rád bych si před takovým publikem zaskákal. Ale větru se nedá poručit, byla by to škoda skákat za každou cenu. Dneska to bylo opravdu nebezpečné, byla by otázka času, než někdo spadne," nechal se slyšet nejlepší český skokan Jan Matura. "Je to velká škoda, v pátek přitom byly perfektní podmínky," pokračoval Matura. Sám při čekání spíš odpočíval, poslouchal muziku, rozhodně se nerozcvičoval. "Nehrotili jsme to, bylo jasné, že se to neuklidní," podotkl.

Prognózy na neděli jsou lepší, mělo by se vyjasnit a vítr uklidnit. "Věřím, že se bude skákat. Když ne oba závody, tak aspoň jeden," řekl ředitel závodu Josef Slavík. A doufají v to i fanoušci, kterých dnes přišlo kolem osmi tisíc. "Já jim skládám poklonu," uvedl Matura. Fanoušci přišli na můstek už kolem třetí hodiny a čekáním strávili tři hodiny. "Diváci si zasloužili, aby nás viděli. Mají můj obdiv, snad si v neděli užijou," prohlásil.

Organizátorům v Harrachově komplikuje život počasí
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Harrachov má s větrem často problémy. Za posledních patnáct let bylo v tomto krkonošském středisku zrušeno už celkem deset závodů ve skocích, letech nebo v severské kombinaci, včetně toho dnešního. Ve většině případů byl důvodem vítr nebo špatná sněhová situace.

V Harrachově bylo odpoledne lehce nad nulou, hustá mlha, padal sníh a vítr foukal rychlostí až kolem sedmi metrů za sekundu. Za bezpečnou se přitom při skocích a letech na lyžích považuje hranice čtyř metrů za sekundu.

Reportáž ze zrušeného závodu v letech v Harrachově
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy