Následuje
Galavečer českého turfu

Harrachov musí být opravený na MS 2024 v letech, říká Janda. Těší ho progres v čele s Koudelkou

Víra v ještě lepší výsledky a hlavně zlepšení sportovní infrastruktury. Tak se dají shrnout myšlenky předsedy skokanského úseku svazu lyžařů Jakuba Jandy, který tuto funkci zastává necelý rok. Těší ho výsledky české jedničky Romana Koudelky, zároveň ho trápí stav památných českých můstků v čele se skokanským areálem v Harrachově. 

Šéf skokanského úseku svazu lyžařů Jakub Janda a Jiří Raška junior
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Je to příjemné překvapení, jak se nyní daří Koudelkovi. Vzhledem k faktu, že uvažoval nad koncem kariéry a vzhledem k infrastruktuře českých můstků. I díky němu vidí Janda budoucnost pozitivně. "Momentálně je podle mě český skok na vzestupu díky Romanovi. Po minulé sezoně byla situace docela kritická, ale věřím, že se změnou ve vedení úseku a rozdělení pravomocí funkcí se nám daří jít opět nahoru," říká Janda.

Na Turné čtyř můstků skončil Koudelka celkově pátý. V hodnocení Světového poháru je dvanáctý. "Roman na Turné předvedl fenomenální výkon. Mrzí mě, že za ním ještě ostatní naši kluci zaostávají. Ale věřím, že přijde doba, kdy budeme mít ve světové desítce dva skokany a do třicítky budou postupovat pravidelně tři čtyři," tvrdí odhodlaně čtyřicetiletý funkcionář.

Janda je šéfem skokanského úseku od loňského března a snaží se zlepšovat podmínky pro české skokany. "Rozdělili jsme si funkce. Předseda, místopředseda a členové rady. Každý za něco zodpovídá. Trenérům vůbec do práce nezasahujeme. Mají volnou ruku a jen k radě a vedení úseku vznáší své požadavky. Dělají si sami nominace na závody a určují si, jaký potřebují materiál," povídá Janda, jehož úkol s kolegy je pak požadavky finančně zajistit.

Janda: Věřím, že je i díky Romanovi Koudelkovi český skok na vzestupu

Ve svých nejlepších letech kariéry měl Janda o vše postaráno, o totéž se snaží nyní u českého týmu. "Tenkrát nás vedl Slovinec Vasja Bajc, se kterým mám stále nadstandardní vztahy. Staral se o nás dobře. Když si dupl, všechno bylo. Tenkrát jsem měl nadstandardní podmínky, co se týká letní a zimní přípravy i materiálu. Skákal jsem na slovinských lyžích. Vše jsem měl připravené na míru, ručně dělané. Když mi ušili špatnou kombinézu, nebyl problém kombinézu zabalit, vrátit zpátky a nechat si ušít novou," prohlašuje Janda.

Na své závodní roky už jen vzpomíná, i když se chystá ještě jednou můstek sjet. "V Rožnově jsem se byl podívat na exhibiční závod. Když jsem viděl kluky, kteří dvacet let neskákali a znovu lyže nazuli, nechal jsem se vyhecovat a řekl jsem, že příští rok na exhibici budu také skákat. Asi nějak můstek sjedu, ale budu se muset na to psychicky připravit, samozřejmě se bojím. Nepůjdu na ten největší můstek a jen to přejedu," usmívá se vítěz Turné čtyř mustků a Světového poháru ze sezony 2005/2006.

Můstky nejsou v zimním provozu, důležitá je rekonstrukce Harrachova na MS

Na amatérské závody či exhibice sice české můstky postačí, jenže na výchovu mládeže či přípravu reprezentace to příliš není. Skokané nyní nemají žádný můstek v zimním provozu.

"Když bylo zvolené nové vedení úseku skoku, stala se nemilá situace, kterou asi minulé vedení tušilo – zavřeli nám můstky v Harrachově. Byl to jediný areál schopný zimního provozu. Hledali jsme nějaké východisko, samozřejmě jednáme a snažíme se, aby se situace vyvinula co nejlépe a můstky se začaly rekonstruovat," upozorňuje Janda.

Ve fázi přípravy je společné memorandum Svazu lyžařů ČR, Českého olympijského výboru, města Harrachov či Libereckého kraje. "Jakmile se podepíše, věřím, že se potáhne za jeden provaz, připraví se projekt a může se pak požádat o státní či evropskou dotaci na opravu těchto můstků. Poté můžeme zase vychovávat skokanské naděje od nejmenších dětí," hlásí rodák z Čeladné.

Proč situace ohledně památného skokanského areálu zašla tak daleko? "Je to v žalostném stavu, zanedbávala se údržba. Ta je opravdu drahá. Nechci říct, že to je chyba jen funkcionářů. Pokud se na tom nepodílí města, kraje nebo stát, hrozně těžko se areály udržují. Harrachov je pro nás stěžejní. Máme i Frenštát, Lomnici a Rožnov. Musíme opravdu sportovní infrasturkutu zrekonstruovat," uvědomuje si člen Poslanecké sněmovny.

Deadline alespoň pro Harrachov je jasný - Mistrovství světa v letech na lyžích. "Mělo by se zde konat v roce 2024. Do té doby musí být mamuťák spravený," apeluje Janda. "Ještě jednáme s Libercem, jestli tam bude letní Světový pohár. Poté tam chceme udělat i zimní Světový pohár. Z mezinárodní lyžařské federace na nás ale tlačí, že chtějí Harrachov. Má jméno, věřím, že se to podaří," dodává Janda.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy