58. Rally Šumava Klatovy

Sdruženářům v Ruce kraloval Oftebro, Riiber přišel po diskvalifikaci o závod

Norský sdruženář Jens Luraas Oftebro vyhrál závěrečný třetí závod Světového poháru ve finské Ruce. Celkovým vítězem třídílné série se stal jeho krajan Jarl Magnus Riiber, i když kvůli diskvalifikaci ve skokanské části nemohl odstartovat do běhu. Tomáš Portyk dnes obsadil první nebodované 31. místo.

zdroj: ČTK/DPA autor: Hendrik Schmidt

Úřadující celkový vítěz SP z minulých dvou sezon Riiber vyhrál první dva závody ve Finsku a směřoval za suverénní výhrou v Ruka Tour. Jeho situaci ale zkomplikovalo zrušení dnešního soutěžního skokanského kola kvůli větru. Jako výchozí pro běžeckou část se tak započítávaly výsledky ze čtvrtečního provizorního kola, v němž byl Riiber diskvalifikován kvůli nevyhovující kombinéze.

Třiadvacetiletý mistr světa Riiber tak musel při běhu jen sledovat v cílovém prostoru, zda se před něj v celkovém pořadí minitour nedostane někdo ze soupeřů. Nakonec mohl slavit výhru svou i o tři roky mladšího krajana Oftebra, jenž si doběhl pro první vítězství v kariéře před Němci Fabianem Riesslem a Manuelem Faisstem.

Na rozdíl od prvních dvou závodů nedosáhl dnes na body Portyk, jenž po startu ze 34. pozice doběhl deset sekund za poslední bodovanou příčkou. Jan Vytrval obsadil 33. místo a Ondřej Pažout jednačtyřicáté.

Vzhledem ke zrušení závodů v Lillehammeru kvůli koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP sdruženářů až těsně před Vánoci 19. a 20. prosince v rakouském Ramsau.

Portyk: Kvůli covidu to nevypadalo dobře, ale jsem spokojený

SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. J. L. Oftebro (Nor.) 25:22,1, 2. Riessle -1,9, 3. Faisst (oba Něm.) -6,4, 4. Lamparter (Rak.) -11,8, 5. Ilves (Est.) -33,2, 6. Geiger -59,3, 7. Frenzel (oba Něm.) -59,6, 8. Hirvonen (Fin.) -1:00,8, 9. A. Watabe (Jap.) -1:01,6, 10. Herola (Fin.) -1:02,5, ...31. Portyk -3:39,2, 33. Vytrval -3:53,3, 41. Pažout (všichni ČR) -4:53,8.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 18 závodů): 1. J. M. Riiber (Nor.) 200, 2. J. L. Oftebro 186, 3. Lamparter 170, 4. Faisst 155, 5. Frenzel 132, 6. Riessle 131, ...26. Portyk 15.