MČR v půlmaratonu

Severskou kombinaci v Ruce kompletně opanovali Němci

Sobotní závod Světového poháru v severské kombinaci ve finské Ruce kompletně opanovali němečtí závodníci poté, co byl už po skokanské části diskvalifikován hlavní favorit Jarl Magnus Riiber. Z vítězství se nakonec radoval Terence Weber před Erikem Frenzelem a Vinzenzem Geigerem. Nejlepší z českých závodníků byl na 28. místě Tomáš Portyk.

Portyk skončil v sobotním závodě v Ruce 28.

Pětadvacetiletý Portyk skočil v dopolední skokanské části 133 metrů a do běhu na 10 kilometrů odstartoval z devátého místa s odstupem 32 sekund na prvního Webera (136,5). Na trati ale český reprezentant, jehož v přípravě trápily zdravotní problémy, se soupeři nedokázal držet krok a do cíle dojel se ztrátou 1:59,7 minuty. Oproti úvodnímu pátečnímu závodu, v němž byla běžecká část jen poloviční, si o jedno místo pohoršil.

Jan Vytrval obsadil 36. místo, které mu patřilo už po skoku. Na Webera ztratil 3:30,8 minuty. Ondřej Pažout si v běhu o jednu příčku pohoršil a skončil čtyřiačtyřicátý.

Už po kvalifikačním skoku byl ze hry hlavní favorit Jarl Magnus Riiber. Norský obhájce celkového prvenství v seriálu, jenž suverénně ovládl i páteční závod, byl diskvalifikován kvůli nevyhovující kombinéze a do soutěže nemohl zasáhnout.

Weber v těsném závěru běžecké části uhájil první místo před krajany, kteří startovali ze šestého a sedmého místa. Trojnásobného olympijského vítěze Frenzela porazil o 1,2 sekundy, Geiger byl třetí o 2,3 sekundy. Díky vítězství se ujal vedení v celkovém pořadí a ze žlutého dresu lídra vysvlékl trojnásobného šampiona SP Riibera.

Výsledky SP v severské kombinaci v Ruce

1. Weber 26:11,0, 2. Frenzel -1,2, 3. Geiger (všichni Něm.) -2,3, 4. Ilves (Est.) -2,8, 5. Schmid (Něm.) -3,1, 6. Greiderer (Rak.) -3,4, 7. Graabak (Nor.) -4,3, 8. Lamparter (Rak.) -4,5, 9. A. Watabe -5,5, 10. Jamamoto (oba Jap.) -6,0, ...28. Portyk -1:59,7, 36. Vytrval -3:30,8, 44. Pažout (všichni ČR) -5:24,2.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 22 závodů): 1. Weber 114 b., 2. Lamparter 112, 3. J. M. Riiber (Nor.) 100, 4. Frenzel 87, 5. Geiger 84, 6. Ilves 82, ...31. Portyk 7.