Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Futsalová liga: Slavia – Plzeň

Severská kombinace má projít velkými změnami, aby se udržela v olympijském programu

Je třeba udělat závažnější reformy. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) plánuje velké změny v severské kombinaci. Tradiční disciplína se potýká s ubývajícím zájmem diváků a jisté není ani její setrvání v olympijském programu. Novinky mají také pomoci k zařazení do programu Her od roku 2030 ženám, uvedl ředitel sdruženářských závodů FIS Lasse Ottesen.

zdroj: Reuters autor: Lindsey Wassonová

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zasadil v červnu severské kombinaci ránu tím, že nepřijal do programu ZOH 2026 soutěže sdruženářek. Navíc zkritizoval celé sportovní odvětví za to, že má malý dosah především mimo Evropu. Na posledních třech ZOH se o 27 medailí podělili jen zástupci čtyř zemí.

MOV tak doporučil, aby pro Hry v roce 2026 byl zredukován počet účastníků z 55 na 36. Vedle dvou tradičních individuálních závodů by se tak nekonal závod čtyřčlenných družstev, ale sprint dvojic. V případě zařazení ženské kombinace by se od roku 2030 závodilo v soutěži smíšených týmů.

V cestě zatraktivnit severskou kombinaci by mělo pomoci od sezony Světového poháru 2023/24 zařazení supersprintu, závodů s hromadným startem či závodu smíšených týmů. Mělo by také být sjednoceno skokanské a běžecké vybavení, aby měli více šancí sportovci ze slabších zemí.

Severská kombinace je jednou z původních 16 disciplín, za něž se udělovaly medaile na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924. Do dneška ale zůstává posledním sportem, v němž pod pěti kruhy nesoutěží ženy.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články