Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v orientačním běhu 2024

Sdruženáře čeká premiéra kompaktního závodu, novinka ale budí skepsi. Vyhrát by měli nejlepší, míní Riiber

Blížící se premiéra kompaktního závodu ve Světovém poháru v severské kombinaci budí mezi sdruženáři smíšené pocity. Nový formát, kterým odstartuje sezona ve finské Ruce, někteří vyhlížejí s nadšením a jiní se skepsí. Podle příznivců Compact Race přinese větší napětí, podle kritiků ale pohřbí význam skokanské části závodů. Přímé přenosy ze SP odvysílá od pátku ČT sport a ČT sport Plus.

Riiber poprvé kraloval letošnímu Světovému poháru
zdroj: ČTK/Lehtikuva autor: Antti Hämäläinen

Podle pravidel kompaktního závodu se bude jako tradičně nejprve soutěžit na můstcích, rozestupy po skocích jsou ale předem dané.

Vítěz skokanské části tak do běhu, který bude z 10 kilometrů zkrácen na 7,5 kilometru, vystartuje s náskokem šesti sekund před druhým nejlepším skokanem, po 90 sekundách bude na trati celé pole závodníků. V běhu tak budou všichni v těsném kontaktu a dobří skokani si nemohou vypracovat větší náskok.

"To je to, co chceme vidět –⁠ skoky jako začátek a boje na běžecké trati," řekl nový šéftrenér německé reprezentace a bývalý vynikající sdruženář Eric Frenzel.

Jasně nejlepší skokan mezi sdruženáři Jarl Magnus Riiber z Norska ale z novinky nadšený není. "Jsem pro to, aby kombinace zůstala kombinací. Vyhrát by nakonec měl nejlepší skokan a běžec," řekl osminásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz SP z let 2018 až 2022. V novém formátu je podle něho jedno, zda jste dobrý, nebo špatný skokan.

V nadcházející zimě jsou v SP na programu tři kompaktní závody pro muže a dva pro ženy. V nové kategorii se bude rovněž bojovat i o malý křišťálový glóbus. "Uvidíme, jestli to bude spravedlivé. Společně s hromadným startem, který má zase tendenci upřednostňovat dobré skokany, získáme dobrou rovnováhu," řekl ředitel závodů FIS Lasse Ottensen.

V závodech s hromadným startem se nejprve běží, teprve poté přijde na řadu skokanská část. Třetím dlouhodobě zažitým formátem je gundersenova metoda, kdy se po skokanské části podle dosaženého výkonu vypočítá závodníkům odstup do běhu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články