Golfista roku

Riiber si připsal rekordní třinácté vítězství a s předstihem ovládl Světový pohár

Pouze dvakrát z patnácti případů našel přemožitele. Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber s předstihem obhájil celkové prvenství ve Světovém poháru. V domácím středisku Trondheimu vyhrál i druhý víkendový závod, celkově si v sezoně připsal rekordní 13. vítězství a čtyři závody před koncem seriálu má jistý křišťálový glóbus.

Vítěz Světového poháru sdruženářů Jarl Magnus Riiber
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/Eibner-Pressefoto /EXPA/

Stejně jako v sobotu Riiber vyhrál už skokanskou soutěž a v běžecké stopě v poklidu uhájil první místo před trojicí krajanů. Čtvrtý Jörgen Graabak byl jediným konkurentem, který měl ještě před závodem teoretickou šanci Riibera dostihnout.

Český reprezentant Tomáš Portyk bodoval na 24. místě, Jan Vytrval na 34. a Ondřej Pažout na 38. pozici zůstali bez bodů.

Nejhoršími výsledky dvaadvacetiletého Riibera v sezoně jsou druhá místa v Ramsau a ve Val di Fiemme, kde v obou případech získal jeho skalp Němec Vinzenz Geiger. Třináctým vítězstvím v ročníku se norský suverén odpoutal v historických statistikách od finské legendy Hannu Manninena, s kterým se od soboty o rekord dělil.

Riiber v šesté sezoně ve Světovém poháru dosáhl na 26. triumf, což ho řadí na čtvrté místo v historickém pořadí. Dvě prvenství jej dělí od Němce Ronnyho Ackermanna, k Manninenovi (48) a dalšímu německému reprezentantovi Eriku Frenzelovi (46) má ještě daleko. Při současném trendu by mu na jejich dostižení nicméně stačily jen dvě sezony.

SP v severské kombinaci v Trondheimu (Norsko):

1. Riiber 24:12,8, 2. J. L. Oftebro -29,4, 3. Björnstad -35,5, 4. Graabak (všichni Nor.) -54,7, 5. Frenzel -58,6, 6. Faisst (oba Něm.) -1:04,3, 7. Fritz (Rak.) -1:11,9, 8. Geiger -1:22,0, 9. Weber -1:42,7, 10. Riessle (všichni Něm.) -1:48,5, ...24. Portyk -2:57,7, 34. Vytrval -4:18,5, 38. Pažout (všichni ČR) -5:21,7.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 19 závodů): 1. Riiber 1460 b., 2. Graabak 981, 3. Geiger 839, 4. J. L. Oftebro 718, 5. Björnstad 578, 6. Riessle 533, ...26. Portyk 103, 43. Pažout 16, 49. Vytrval 4.