Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sokolský zpravodaj

Osud severské kombinace je nejistý. Ženskou soutěž MOV do dalších Her nezařadil

Mezinárodní olympijský výbor nezařadil severskou kombinaci žen do zimních olympijských her v Cortině d'Ampezzo 2026. O čtyři roky později už by účast pod pěti kruhy nemuseli mít jistou ani muži, podle MOV není o sport dostatečný zájem.

Tomáš Portyk
zdroj: ČTK/AP autor: Andrew Medichini

Sport kombinující skok a běh na lyžích je jednou z původních 16 disciplín, za něž se udělovaly medaile na prvních zimních olympijských hrách v roce 1924. Do dneška ale zůstává posledním sportem, v němž pod pěti kruhy nesoutěží ženy. Sdruženářky za sebou mají jen jedno mistrovství světa, jehož se zúčastnily zástupkyně pouhých deseti zemí včetně Češky Terezy Koldovské, a dva ročníky Světového poháru.

MOV po dnešním zasedání své výkonné rady kritizoval také mužskou severskou kombinaci za malý mezinárodní dosah, především mimo Evropu. Připomněl, že na posledních třech ZOH se o 27 medailí podělili jen zástupci čtyř zemí. "K tomu měla na těchto Hrách severská kombinace zdaleka nejnižší diváckou návštěvu," uvedl na webu MOV jeho člen Karl Stoss.

Kvůli této "mimořádně znepokojivé situaci" olympijský výbor diskutoval o tom, zda by měli sdruženáři vůbec startovat na příštích ZOH. "Rozhodujícím argumentem pro udržení severské kombinace pro Hry v Milánu a Cortině 2026 byla situace mužů, pro něž jsou Hry vzdálené jen tři a půl roku a už několik let se na ně připravují," řekl Stoss s tím, že pro ženskou kategorii tento argument neplatí.

"Zahrnutí severské kombinace pro Hry v roce 2030 závisí na výrazném pozitivním vývoji, především v souvislosti s účastí (sportovců) a diváckým zájmem," řekl člen MOV.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články