Sprinty v Canmore pro Klaeba a Skistadovou. Janatová s Černým skončili ve čtvrtfinále

Norští reprezentanti vyhráli sprinty na Světovém poháru v běžeckém lyžování v kanadském Canmore. Ženám vládla Kristine Stavaas Skistadová, mezi muži byl ve finále nejrychlejší Johannes Hoesflot Klaebo. Z kvalifikace postoupili i Kateřina Janatová a Ondřej Černý, konečnou pro ně ale bylo čtvrtfinále. Janatová byla nakonec klasifikovaná na šestnáctém místě, Černý bere body za osmadvacátou příčku. Program SP pokračuje v neděli závody na 20 km klasicky s hromadným startem. Přímé přenosy sledujte od 17:55 a 20:05 na programu ČT sport a na ČT sport Plus.

Čtvrtfinálová jízda Kateřiny Janatové

Janatová, která se do vyřazovacích bojů kvalifikovala jako poslední třicátá, vypadla ve čtvrtfinále. Ve své jízdě obsadila třetí místo za Skistadovou a časem na další postup nedosáhla. Černý, jenž v kvalifikaci zajel 16. čas, ztroskotal rovněž ve čtvrtfinále. V rozjížďce obsadil poslední šesté místo.

Mužům dominoval Klaebo, který ovládl už kvalifikaci a přemožitele nenašel v žádné z vyřazovacích jízd. Ve finále vybojoval 75. vítězství v kariéře. Druhý dojel jeho krajan Erik Valnes, jenž vede hodnocení sprinterů, třetí skončil Švéd Edvin Anger.

Skistadová vyhrála podruhé v sezoně před trojicí Švédek a přerušila tak sérii čtyř sprinterských výher od začátku roku Linn Svahnové, jež dnes doběhla třetí. Vedoucí žena průběžného pořadí SP Jessie Digginsová z USA skončila pátá.

Další dvě české reprezentantky do vyřazovacích bojů neprošly. Tereza Beranová v kvalifikaci obsadila 38. místo, Barbora Antošová skončila na 43. příčce.

SP v běhu na lyžích v Canmore (Kanada) - sprint volně:

Muži: 1. Klaebo 2:44,40, 2. Valnes (oba Nor.) -0,43, 3. Anger (Švéd.) -0,63, 4. E. Northug (Nor.) -0,76, 5. Barp (It.) -1:01, 6. Riebli (Švýc.) 3,43, ...28. Černý (ČR) - vyřazen ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 34 závodů): 1. Amundsen (Nor.) 1774, 2. Valnes 1446, 3. Klaebo 1303, 4. Golberg (Nor.) 1278, 5. Moch (Něm.) 948, 6. Nyenget (Nor.) 916, ...31. Novák 445, 78. Fellner 110, 109. Černý 47, 112. Šeller (všichni ČR) 42.

Ženy: 1. Skistadová (Nor.) 3:03,88, 2. Dahlqvistová -0,57, 3. Svahnová -1,40, 4. Hagströmová (všechny Švéd.) -1,89, 5. Digginsová (USA) -2,01, 6. T. Wengová (Nor.) -2,19, ...16. Janatová - vyřazena ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 38. Beranová, 43. Antošová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 34 závodů): 1. Digginsová 1986, 2. Svahnová 1663, 3. Karlssonová (Švéd.) 1517, 4. Brennanová (USA) 1396, 5. Carlová (Něm.) 1368, 6. Ribomová (Švéd.) 1290, ...15. Janatová 712, 56. Beranová 179, 81. Antošová 65.