Ženám na desítce v Ruce vládla Anderssonová, mužům kraloval Nyenget

Švédské běžkyně na lyžích byly vidět nejvíce v závodě na 10 kilometrů klasicky v Ruce. Triumf slavila Ebba Anderssonová a její kolegyně Fridu Karlssonovou a Mou Ilarovou ze stupňů vítězů odsunula jen Američanka Rosie Brennanová. Mezi muži slavil vítězství Martin Nyenget, který odsunul na druhé místo dlouho průběžně vedoucího domácího Iivo Niskanena.

Novák skončil v Ruce třináctý, Janatové těsně unikla první dvacítka

Kateřina Janatová byla rychlejší z české dvojice, když skončila jednadvacátá, Tereza Beranová dojela třiatřicátá. Michal Novák jako nejlepší z české trojice si dojel pro 13. příčku.

Novák se více než polovinu závodu pohyboval na mezičasech v první desítce. V závěru se sice propadl, i tak ale překonal 17. místo z pátečního sprintu. Za vítězným Nyengetem v cíli zaostal o 41,9 sekundy, získal ale cenný skalp Johannese Hösflota Klaeba, který byl zhruba o sekundu pomalejší o místo za ním. Hvězdný Nor, který v listopadu prodělal nákazu koronavirem, tak po třetím místě ve sprintu musel spolknout další zklamání.

"Jsem spokojený, ale trochu mě mrzí, že ke konci mi to trochu uteklo. Šest vteřin a byl bych kolem sedmičky. Ale dal jsem do toho všechno," řekl Novák. "Konkurence byla opravdu velká, na tak krátké trati je to o každé vteřině. Rozhodne jeden špatný krok nebo třeba vystoupení ze stopy. Všechno hraje na desítce roli. Bolelo to, ale bavilo mě to," prohlásil.

O další místa na stupních vítězů za Nyengetem se podělili domácí Iivo Niskanen, který na vítěze ztratil 2,9 sekundy, a další Nor Erik Valnes. Ten zaostal o 9,7 sekundy. Adam Fellner na 49. místě nabral manko 1:23,8 minuty, třetí z Čechů na startovní listině Luděk Šeller na 72. příčce byl pomalejší o 2:18 minuty.

Anderssonová slaví první triumf v sezoně

Anderssonová uspěla v prvním distančním závodu sezony, kterou v pátek zahájily sprinty, stejně jako vloni a připsala si šestou výhru v seriálu. Druhou Američanku Rosie Brennanovou porazila o 4,9 sekundy, třetí skončila s odstupem 9,9 sekundy její krajanka Frida Karlssonová.

Janatová navázala na páteční 28. místo ve sprintu a za vítězkou zaostala o 1:17,6 minuty. Beranová, jež byla v pátek nejlepší z Češek osmnáctá, ztratila na 33. příčce 1:49,8 minuty.

"Závod hodnotím velmi kladně, protože se mi tady nikdy moc nedařilo. Jednadvacáté místo s docela malou ztrátou? To beru, zvlášť když klasika není moje silná stránka. Cítila jsem se dobře, dobře mi jely lyže," uvedla Janatová.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - 10 km klasicky:

Ženy: 1. Anderssonová (Švéd.) 26:46,7, 2. Brennanová (USA) -4,9, 3. Karlssonová -9,9, 4. Ilarová (obě Švéd.) -22,2, 5. Hennigová -31,6, 6. Carlová (obě Něm.) -32,7, ...21. Janatová -1:17,6, 33. Beranová (obě ČR) -1:49,8.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 34 závodů): 1. Karlssonová 183, 2. Ribomová (Švéd.) 164, 3. Brennanová 164, 4. Sundlingová 153, 5. Svahnová (obě Švéd.) 146, 6. Hennigová 143, ...22. Janatová 66, 24. Beranová 64, 39. Antošová (ČR) 38.

Muži: 1. Nyenget (Nor.) 23:31,7, 2. Niskanen (Fin.) -2,9, 3. Valnes -9,7, 4. Golberg (oba Nor.) -10,8, 5. Musgrave (Brit.) -16,5, 6. Amundsen (Nor.) -29,0, ...13. Novák -41,9, 49. Fellner -1:23,8, 72. Šeller (všichni ČR) -2:18,0.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 34 závodů): 1. Valnes 202, 2. Klaebo (Nor.) 152, 3. Golberg 139, 4. Amundsen 139, 5. Pellegrino (It.) 137, 6. Jouve (Fr.) 112, ...8. Novák 104, 76. Fellner 2.