Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Sprintům na SP v Ruce vládli Valnes a Ribomová, Češi skončili před branami semifinále

Sprinty klasickou technikou začala v Ruce nová sezona Světového poháru v běhu na lyžích. Ve finském zimním středisku usilovalo o co nejlepší výsledek sedm českých reprezentantů v čele s Michalem Novákem, ale dále než do čtvrtfinále se nedostali. Devátý muž loňského hodnocení SP obsadil v úvodu letošního ročníku 17. místo. Mezi muži triumfoval Erik Valnes z Norska, ženám kralovala Emma Ribomová ze Švédska.

Body po postupu do vyřazovacích bojů získaly kromě zmíněného Nováka také osmnáctá Tereza Beranová, dvaadvacátá Barbora Antošová a osmadvacátá Kateřina Janatová.

Novák skončil ve svém čtvrtfinále čtvrtý za Američanem Benem Ogdenem a Nory Ansgarem Evensenem a Paalem Golbergem. "Na začátku jsem do toho šlápnul. Měl jsem hodně sil, s tím problém nebyl. Rozhodlo se ve stoupání na stadion, tam jsem bohužel musel trochu uhnout Ogdenovi a pak jsem trochu uklouzl," popsal. "Cítím formu, lyže byly dobře připravené. Kdybych to měl srovnat s minulými lety, hodnotil bych se velmi pozitivně," dodal.

Valnes si doběhl v jedenáctistupňovém mrazu pro druhé pohárové vítězství v kariéře. Před třemi roky opanoval rovněž zahajovací sprint v Ruce před hvězdným krajanem Johannesem Hösflotem Klaebem, který se objevil na startu navzdory nedávným zdravotním potížím po nákaze covidem-19. Obhájce velkého křišťálového glóbu i proto skončil "až" třetí, když nestačil ještě na Francouze Richarda Jouvea.

Pětinásobný olympijský šampion a devítinásobný mistr světa Klaebo na jaře opustil kvůli sporům norskou reprezentaci, ale krátce před začátkem nové sezony se domluvil se svazem, že přesto bude moci ve Světovém poháru startovat.

Mezi ženami zopakovala loňské prvenství ve finském středisku Ribomová a potřetí ovládla závod Světového poháru. Za ní doběhla krajanka Jonna Sundlingová. Na třetím místě rozbila čtyřčlenný švédský blok Norka Kristine Skistadová.

Start sezony zmeškala obhájkyně celkového vítězství ve Světovém poháru Norka Tiril Udnes Wengová, která stejně jako Klaebo během vysokohorského soustředění v Livignu onemocněla po nákaze koronavirem.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Valnes (Nor.) 2:37,96, 2. Jouve (Fr.) -0,83, 3. Klaebo (Nor.) -1,70, 4. Pellegrino (It.) -2,40, 5. Evensen -8,45, 6. Jenssen (oba Nor.) -11,75, ...17. Novák – vyřazen ve čtvrtfinále, 51. Černý, 64. Šeller, 74. Fellner (všichni ČR)  všichni vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Ribomová 3:00,78, 2. Sundlingová (obě Švéd.) -0,85, 3. Skistadová (Nor.) -1,81, 4. Karlssonová -2,9, 5. Svahnová (obě Švéd.) -3,56, 6. Joensuuová (Fin.) -12,58, ...18. Beranová, 22. Antošová, 28. Janatová (všechny ČR)  všechny vyřazeny ve čtvrtfinále.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články