Paralympijský magazín

Vrabcová-Nývltová bojovala o čtvrté místo, nakonec dojela devátá

Falun (Švédsko) - Eva Vrabcová-Nývltová dojela ve finále světového poháru ve Falunu devátá ve skiatlonu. Zvítězila Norka Therese Johaugová před krajankou Marit Björgenovou a zvýšila před ní náskok v boji o velký křišťálový glóbus na sedm bodů. O celkové vítězce rozhodne až závěrečný závod, nedělní stíhačka na 10 km volně, do které Johaugová vyrazí s náskokem 15 vteřin na Björgenovou.

Eva Vrabcová-Nývltová
zdroj: SLČR

Vrabcová-Nývltová se držela v přední skupině už v klasické části, ve které ujely Johaugová s Björgenovou. Po přezutí bojovala česká olympionička o čtvrté místo, ale ve finiši šesti běžkyň dojela v závěru a skončila devátá s odstupem 1:13,1 za Johaugovou.

Do desítky se Vrabcová-Nývltová vtěsnala popáté v sezoně SP a zaznamenala nejlepší skiatlonový výsledek v kariéře. "Všechny výsledky kolem desátého místa jsou pro mě úžasné, tady na finále bych se nezlobila ani do dvacítky, takže tohle je pro mě super," prohlásila. V pořadí finále je dohromady s pátečním sprintem desátá a v celkovém pořadí SP čtrnáctá. "Strašně ráda bych tu patnáctku udržela," uvedla.

"Ty tratě tady rozhodně nejsou lehké a já už jsem opravdu unavená. Měla jsem strašně bolavé nohy a v každém kopci trpěla a vyhlížela konec. Pořád se s tím ale dalo jet a doufám, že zregeneruju natolik, aby i ten poslední závod stál za to," řekla k nedělní stíhačce.

Johaugová nasadila k trháku v závěru klasiky a získala si malý odstup. V drtivém tempu pokračovala i na bruslařské části a trojnásobnou olympijskou vítězku ze Soči Björgenovou setřásla. V cíli byla o 33,6 sekundy dříve. Pokud Johaugová porazí Björgenovou i ve stíhačce, stane se poprvé v kariéře vítězkou světového poháru.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko):

Ženy - skiatlon 2x7,5 km: 1. Johaugová 41:08,9, 2. Björgenová (obě Nor.) -33,6, 3. Niskanenová (Fin.) -56,6, 4. Wengová (Nor.) -1:07,6, 5. Kallaová (Švéd.) -1:07,9, 6. Steiraová (Nor.) -1:08,9, 7. Wikenová (Švéd.) -1:11,6, 8. Čekalevová (Rus.) -1:12,4, 9. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:13,1, 10. Östbergová (Nor.) -1:32,9.

Průběžné pořadí finále SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Johaugová 43:16,9, 2. Björgenová -15,0, 3. Niskanenová -1:17,3, ... 10. Vrabcová-Nývltová -2:10,9.

Konečné pořadí distančních závodů SP (po 14 závodech): 1. Johaugová 750, 2. Björgenová 705, 3. Niskanenová 502, 4. Kallaová 473, 5. Wengová 448, 6. Jacobsenová (Nor.) 443, ...12. Vrabcová-Nývltová 267.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 28 závodů): 1. Johaugová 1345, 2. Björgenová 1338, 3. Jacobsenová 974, 4. Wengová 831, 5. Randallová (USA) 801, 6. Niskanenová 783, ...14. Vrabcová-Nývltová 425, 102. Nováková 12, 111. Grohová (obě ČR) 3.