Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Forum Bez frází Barbory Černoškové

Švédky vládly ženám, mužské sprinty ovládla hned čtveřice Norů. Beranová těsně za finále

Ve skvělém světle se ve finské Ruce představila Tereza Beranová, které ve sprintu klasickou technikou pouze těsně unikl postup do finále a nakonec byla klasifikována jako sedmá. Ve čtvrtfinále vypadli Ondřej Černý, Michal Novák a Barbora Antošová. Úvodní závod lyžařské sezony vyhráli Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Klaebo, za kterým se seřadili hned tři jeho krajané. 

Je nám líto, video expirovalo.
Finále sprintu klasicky v Ruce

Čtyřiadvacetiletá Beranová měla na okruhu dlouhém 1,4 kilometru jasnou taktiku. Na začátku se držela spíše vzadu a útočila v závěrečném kopci při nájezdu do cílové rovinky. Ve čtvrtfinále naprosto dominovala, když se tam posunula do čela a s velkým náskokem vyhrála. Čtvrtá ve stejné rozjížďce skončila Antošová.

V semifinále se Beranová v kopci protlačila na druhou příčku za Švédku Johannu Hagströmovou. V posledních desítkách metrů měla ale větší zrychlení Norka Kristine Stavaas Skistadová, jež na cílové čáře dostala špičku boty před českou reprezentantku. Navzdory tomu Beranová sedmým místem o dvě příčky vylepšila své individuální maximum v SP z února 2021, kdy se prosadila do elitní desítky ve volném sprintu ve švédském Ulricehamnu. Ve sprintu klasickou technikou byla před dnešním závodem jejím nejlepším výsledkem dvacátá příčka z loňské Ruky.

"Jsem trošku smutná. Periferně jsem viděla, že máme docela náskok a že by to mohlo vyjít, ale úplně jsem zapomněla na Skistadovou," líčila Beranová na svazovém webu. "Najednou mě začala rychle dojíždět a já začala mít strach. Nebyla jsem navíc v úplně ideální stopě. Na cílovou čáru jsem kopla nohu co nejdřív, ale zpětně vím, že jsem si měla ještě chvilku počkat a byla bych asi ve finále," litovala. Výsledek ale označila za dobrý a pochválila servisní tým za skvěle připravené lyže.

Blízko postupu byli ve svých čtvrtfinálových rozjížďkách Novák i Černý. Oba se pohybovali v popředí, ale v posledním stoupání se propadli na třetí příčku a už se z ní nedostali. Černému unikla postupová druhá příčka o třináct setin, Novák na ni ztratil o tři setiny více. Ani jednomu nestačil čas mezi šťastnými poraženými.

"Jelikož šlo o úplně první závod, tak cítím, že ještě nejsem úplně rozzávoděný, takže umístění je dobré. Chtěl jsem být v semifinále, to byl hlavní cíl, ale o kousíček mi to uteklo," litoval Černý. Novák vzal výsledek jako dobrý základ do dalších závodů. "Myslím si, že jsem odjel jeden z nejlepších závodů. Ve čtvrtfinálové jízdě mně ve stoupání na stadion trochu zbrzdil Chanavat, který se nacpal do mé stopy a měl jsem pak delší zatáčku do cílové rovinky. Cítil jsem, že dokážu sjíždět první dva kluky, takže mě mrzí, že to o kousek nevyšlo. Po dnešku ze mě spadla prvotní nervozita, tak uvidíme, jak to půjde," uvedl.

Závodu od kvalifikace, v níž vypadl Luděk Šeller, dominoval obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru Klaebo. S přehledem vyhrál všechny vyřazovací jízdy. Ve finále nadělil druhému Evenu Northugovi 1,66 sekundy. Norové při neúčasti potrestaných Rusů obsadili první čtyři místa. Za Klaebem a Northugem finišovali Paal Golberg a Erik Valnes.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články