Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Stříbrný Bauer: Měnili jsme taktiku, překopal jsem výměny lyží

Změna taktiky během závodu kvůli počasí pomohla běžci na lyžích Lukáši Bauerovi ke stříbru na mistrovství světa. Ve Falunu dnes na 50 km klasicky s hromadným startem šel kvůli sněžení do rizika a měnil lyže na poslední chvíli. I díky tomu si dojel pro druhý cenný kov z MS v kariéře. 

Slavící Lukáš Bauer
zdroj: ZUMA autor: Nils Jakobsson

Závod se vyvíjel jinak, než se čekalo. Sněžení přišlo až v půlce padesátky a ne na začátku. "Původně naplánované dvě výměny lyží se posouvaly. V půlce závodu jsme s tou naší skupinou vsadili na riziko, že zkusíme ujet. Měli jsme půlminutový náskok, ale potom se spustilo silné sněžení, takže nás zase dojeli," řekl Bauer.

Prakticky pořád bojovala o medaile skupina až dvaceti běžců. "V tu chvíli jsem to viděl černě. Stálo mě spoustu sil poodjet. Věděl jsem, že do konce závodu se nic nezmění a bude to o hromadném finiši, což mi vůbec nenahrávalo. Ale šel jsem do rizika, že jsem naprosto překopal výměny lyží," řekl Bauer.

Původně chtěl podruhé měnit lyže 15 kilometrů před cílem. Přesně to udělala většina soupeřů, jen český běžec s Kanaďanem Babikovem ne. "Sice pro mě bylo hodně těžké udržet se ve skupině, ale když se mi to nakonec podařilo, ukázalo se, že budu mít výhodu a ta výhoda byla vidět," řekl Bauer.

Lyže vyměnil až pět kilometrů před cílem a nový vosk mu pomohl rozjet závěrečný útok. "Bylo to i o tom, kdo bude mít větší štěstí, o tom, kdo dobře vykalkuluje výměny lyží. A mně se to povedlo," řekl. Dokonce si myslel, že měl na zlato. "Nebýt zahrabání se v hlubokém sněhu v posledním kopci, tak jsem si věřil i na zlato," prohlásil Bauer, který prohrál ve finiši s Norem Petterem Northugem o necelé dvě vteřiny.

Norský suverén Northug, který se celý závod držel na konci čelní skupiny, opět v závěru ukázal svoji sílu ve spurtu. "Myslím si, že Petter je k poražení. Dneska měl o trošku víc štěstí než já, ale on je fenomén, špičkový lyžař," řekl Bauer a nelitoval, že lyžuje právě v Northugově éře. "Vůbec," řekla dlouholetá česká jednička.

Pro sedmatřicetiletého Bauera byla padesátka nejspíš posledním závodem na MS v kariéře. "Může se stát, že to za dva roky poruším. I když myslím, že ne," uvažoval. V této sezoně ho čekají ještě závody SP v Lahti a na Holmenkollenu. "Pak dva laufy a na jaře se rozhodnu, jestli vůbec budu lyžovat, a pokud, tak jak. Ale další mistrovství světa je až za dva roky a myslím si, že tam už nebudu," dodal Bauer.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy