Následuje
ODM 2020: Alpské lyžování

Štafetám v běhu na lyžích vládli Norové, Češi nestačili

S patnáctým místem, posledním mezi klasifikovanými týmy, se vrací česká štafeta běžců na lyžích z norského Beitostölenu. Oba závody Světového poháru tam ovládly norské čtveřice. Štafeta žen se konala bez české účasti.

Vítězná norská štafeta Iversen, Krogh, Rothe a Sundby
zdroj: ČTK/AP autor: Terje Pedersen

Česká mužská štafeta absolvovala po generační výměně první závod po dvou letech ve Světovém poháru. Čtveřice Jonáš Bešťák, Michal Novák, Petr Knop a Adam Fellner zaostávala hned od úvodu a na trati 4x7,5 km ztratila 7:15,1 na vítězné Nory. Za čtrnáctým Kazachstánem dojeli Češi o více než minutu zpět. Horší byla v závodě jen štafeta Číny, jež byla dostižena a stažena.  

Norsko si dojelo pro triumf v sestavě Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Röthe a Finn Haagen Krogh. Finišman domácího týmu porazil těsně o sedm desetin sekundy Rusa Andreje Melničenka. Třetí skončilo druhé kvarteto Norska.  

Na rozdíl od mužů vyhrály domácí běžkyně úvodní štafetový závod sezony suverénně. Čtyři pětikilometrové úseky zvládly Norky o 37,3 sekundy rychleji než ruské kvarteto, třetí skončily Finky.  

V Norsku vládli štafetám domácí běžci na lyžích

Klasickou technikou běžely ve vítězném týmu Heidi Wengová a vedoucí žena SP Therese Johaugová, která na druhém úseku poslala Norky do vedení. Ragnhild Hagaová první místo udržela a finišmanka Ingvild Flugstad Östbergová se vzdálila pronásledovatelkám ještě o dalších dvacet sekund.

SP v běhu na lyžích v Beitostölenu (Norsko):

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko I (Iversen, Sundby, Röthe, Krogh) 1:10:38,9, 2. Rusko I (Bělov, Bolšunov, Spicov, Melničenko) -0,7, 3. Norsko II (Tönseth, Holund, Haga, Krüger) -53,4, 4. Švýcarsko -2:09,2, 5. Francie -2:09,6, 6. Německo -2:09,9, ...15. Česko (Bešťák, Novák, Knop, Fellner) -7:15,1.

Ženy - štafeta 4x5 km: 1. Norsko (Wengová, Johaugová, Hagaová, Östbergová) 57:23,6, 2. Rusko II (Durkinová, Žerebjatěvová, Istominová, Sobolevová) -37,3, 3. Finsko (Matintalová, Pärmäkoskiová, Roponenová, Piipová) -37,8, 4. Rusko I -40,9, 5. USA -48,0, 6. Švédsko -50,0.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy