Sprinty ovládli Norové, Björgenová má double

Davos (Švýcarsko) - Sprint Světového poháru volnou technikou v Davosu vyhráli norští lyžaři Anders Glöersen a Marit Björgenová, která ovládla ve švýcarském středisku i sobotní závod na 15 km. Čeští reprezentanti ve sprintu neuspěli. Nejlepšího výsledku dosáhla Eva Vrabcová-Nývltová, desátá žena ze sobotní volné patnáctky, která obsadila 50. místo.

Marit Björgenová
zdroj: AP autor: Armando Trovati

Třiatřicetiletá Björgenová si upevnila vedoucí příčku ve světovém poháru díky 63. individuálnímu vítězství v kariéře. V Davosu vybojovala trojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru double stejně jako v roce 2010. Ve finále skvěle zvládnutým závěrem předstihla ve fotofiniši Američanku Kikkan Randallovou o jedinou setinu sekundy.

Glöersen si připsal čtvrté individuální prvenství v seriálu. Sedmadvacetiletý specialista na sprint vyhrál před vítězem kvalifikace Finem Marttim Jylhäem a ruským biatlonistou Sergejem Usťjugovem, jenž se poprvé v kariéře prosadil v běžeckém světovém poháru na stupně vítězů. Do finále se přitom Usťjugov dostal až dodatečně po diskvalifikaci krajana Nikity Krjukova.

Závod SP v běhu na lyžích v Davosu - sprint volnou technikou:

Muži: 1. Glöersen (Nor.) 2:38,7, 2. Jylhä (Fin.) -0,6, 3. Usťugov -1,0, 4. Petuchov (oba Rus.) -1,3, 5. Krogh (Nor.) -2,2, 6. Pellegrino (It.) -11,8, ...v kvalifikaci 71. Kožíšek, 72. Razým, 75. Jakš, 83. Horyna (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 28 závodů): 1. Sundby (Nor.) 351 b., 2. Manificat (Fr.) 260, 3. Legkov (Rus.) 252, 4. Jespersen (Nor.), 5. Vylegžanin (Rus.) oba 230, 6. Usťugov 216, ...12. Bauer 119, 63. Magál (oba ČR), 65. Razým oba 14, 82. Jakš 8.

Ženy: 1. Björgenová (Nor.) 2:57,6, 2. Randallová (USA) stejný čas, 3. Herrmannová (Něm.) -0,3, 4. Eriksonová (Švéd.) -3,1, 5. Fabjanová (Slovin.) -4,0, 6. Nilssonová (Švéd.) -7,6, ...v kvalifikaci 50. Vrabcová-Nývltová, 64. Grohová (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 28 závodů): 1. Björgenová 569, 2. Kallaová (Švéd.) 401, 3. Johaugová (Nor.) 350, 4. Kowalczyková (Pol.) 344, 5. Randallová 292, 6. Jacobsenová (Nor.) 236, ...24. Vrabcová-Nývltová 62.