Sportovní zprávy

Smutná se vrátila na stupně vítězů, v Arefjällsloppetu doběhla druhá

Aare - Návrat mezi elitu prožila ve Švédsku běžkyně na lyžích Kateřina Smutná. Po nedokončeném Vasově běhu a osmém místě v Birkebeinerrennetu obsadila v Arefjällsloppetu na 55 kilometrů klasicky druhé místo. Z vítězství se radovala domácí favoritka Britta Johanssonová-Norgrenová. Mezi muži triumfoval Anders Aukland před vedoucím mužem průběžné klasifikace Tordem Aslem Gjerdalenem.

Kateřina Smutná
zdroj: REUTERS autor: Kai Pfaffenbach

Smutná, která před Vasovým během vyhrála pět závodů za sebou včetně Jizerské padesátky, protnula cílovou čáru jen o dvě sekundy později, druhou příčku uhájila o necelé tři vteřiny před Kari Vikhagenovou-Gjeitnesovou z Norska. Vítězná Švédka si připsala třetí triumf v sezoně. V čele průběžného pořadí zvýšila dva závody před koncem náskok na druhou Smutnou na 330 bodů. Dvanáctá skončila Klára Moravcová.

Souboj o prvenství v závodě mužů rozklíčovala až cílová fotografie, podle níž v norském duelu zvítězil Anders Aukland před Tordem Aslem Gjerdalenem. Aukland si ve 44 letech připsal první triumf od vítězství v La Sgambedě z prosince 2014. Petr Novák, nejlepší z Čechů, doběhl jednadvacátý, Pavel Ondrášek skončil 28., Stanislav Řezáč obsadil 32. místo a o dvě příčky za ním dokončil závod Lukáš Bauer.

Smutná vybojovala v Arefjällsloppetu druhé místo

Aarefjällsloppet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování v Aare (Švédsko) - 55 km:

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 2:40:20,7, 2. Smutná (ČR/Santander) -2,0,3 3. Gjeitnesová (Nor./Telemark) -4,9, 4. Kowalczyková (Pol./Santander) -33,1, 5. Korsgrenová (Švéd./LeasePlan) -1:10,3, 6. Lindstedtová (Švéd./Ski Pro Am) -1:35,7, ...12. Moravcová (ČR/Silvini Madshus) -13:23,8.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1855, 2. Smutná 1525, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) 1238, ...20. Moravcová 233, 23. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 32. Schützová 66, 35. Zelenková (obě ČR/Silvini Madshus) 62.

Muži: 1. A. Aukland 2:14:16,3, 2. Gjerdalen (oba Nor./Santander) stejný čas, 3. Kardin (Švéd./Serneke) -5,3, 4. Eliassen -8,1, 5. Höst (oba Nor./LeasePlan) -13,7, 6. Nygaard (Nor./Santander) -33,1, ...21. P. Novák -3:58,4, 28. Ondrášek (oba ČR/Atlas Craft) -5:33,1, 32. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -8:58,4, 34. Bauer -9:15,0, 42. Fellner (oba ČR/Pioneer Investments) -10:49,5.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1554, 2. Nygaard 1095, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 1043, ...22. P. Novák 381, 23. Řezáč 369, 38. Ročárek (ČR/Atlas Craft) 184, 43. Ondrášek 150, 49. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 51. Bauer a Šrail (ČR/Pioneer Investments) oba 106.