Sokolský zpravodaj

Skiatlon v Soči vyhráli Cologna a Steiraová, Kowalczyková vzdala

Soči - Skiatlon Světového poháru na tratích pro olympijské hry v Soči 2014 vyhráli Švýcar Dario Cologna a Norka Kristin Störmer Steiraová. Cologna si prvním vítězstvím v sezoně a jedenáctým v kariéře pojistil vedení v SP, na něž se dostal díky druhému místu v pátečním sprintu. Čeští běžci na lyžích v Rusku nestartovali.

Dario Cologna
zdroj: Isifa autor: Yuri Kochetkov

Šestadvacetiletý Cologna, který obhajoval celkové prvenství z předchozích dvou sezon, v závodu na 2 x 15 km zaútočil v posledním stoupání necelý kilometr před koncem a zhruba dvousekundový náskok si dovezl až do cíle.

Za Švýcarem doběhli v domácím prostředí čtyři Rusové. Druhý byl s odstupem 1,6 sekundy Ilja Černousov a třetí vítěz Tour de Ski Alexandr Legkov, jehož v pátek Cologna připravil o vedení v SP. Na Švýcara po dnešku ztrácí 39 bodů. Třetí je v SP vítěz pátečního sprintu Petter Northug z Norska, který v závěru neudržel tempo a skončil dvanáctý.

Jednatřicetiletá Steiraová si doběhla pro třetí vítězství v kariéře díky nástupu zhruba na osmém kilometru, tedy v úvodu bruslařské části. Do cíle dorazila 19 sekund před domácí Julií Čekaljovovou a radovala se poprvé od roku 2008 z triumfu v SP. Třetí byla Němka Nicole Fesselová.

Závod v hustém sněžení nedokončila vedoucí žena SP Kowalczyková. Polská běžkyně, jež v pátek překvapivě nepostoupila z kvalifikace sprintu, dnes vzdala přibližně na šestém kilometru klasické části.

"Nebylo to plánované. Stalo se mi to podruhé v kariéře," řekla stručně norským médiím Kowalczyková se narážkou na ZOH v Turíně. Její trenér Aleksander Wierietielny odstoupení bagatelizoval. "Dnes měla prostě slabší den," uvedl.

Vzhledem k velkému náskoku nebylo průběžné první místo Kowalczykové v SP v ohrožení. Polka stále vede o 425 bodů před Norkou Therese Johaugovou, jež stejně jako například Marit Björgenová závody v Soči vynechala.

Muži - skiatlon 2 x 15 km:1. Cologna (Švýc.) 1:21:00,0, 2. Černousov -1,6, 3. Legkov -1,8, 4. Vylegžanin -2,2, 5. Bělov(všichni Rus.) -7,5, 6. Angerer (Něm.) -10,0, 7. Gaillard (Fr.) -10,6, 8. Clara (It.) -12,0, 9. Chochrjakov (Rus.) -15,8, 10. Manificat -16,6.