Evropská a Konferenční liga UEFA

Pro triumf na 15 km klasicky si dojel Golberg

Lillehammer (Norsko) – Až devatenácté místo obsadil v závodu na 15 km klasicky v Lillehammeru Lukáš Bauer. Důvod k radosti měl naopak Nor Paal Golberg, který triumfoval poprvé v kariéře.

Třiadvacetiletý domácí běžec Golberg, jehož dosavadním maximem v individuálních závodech SP byla třetí místa ve sprintech, si dojel pro životní úspěch s náskokem 14,2 sekundy před Kazachem Alexejem Poltoraninem. Třetí byl Nor Didrik Tönseth. Bauer se minulý týden blýskl triumfem na klasické desítce v Kuusamu, na o pět kilometrů delší trati úspěch nezopakoval. Na většině mezičasů se pohyboval kolem dvacátého místa a nakonec dojel devatenáctý, 55,7 sekundy za vítězem.

"Nejelo se mi nic moc, už od začátku to bylo takové unavené. Poslední dva kilometry jsem se snažil mocně finišovat, ale nepodařilo se," uvedl na svém webu Bauer, jenž na klasické patnáctce získal stříbro na olympijských hrách v Turíně 2006 a mistrovství světa v Liberci 2009. "Konkurence je strašně vyrovnaná. Jednou máte slabší den a jste rádi i za dvacáté místo. Dnes to nebyl žádný propadák, ale že bych z toho jásal, to také ne. Normální výkon a jedeme dál," dodal.

Průběžné pořadí seriálu vede dnes sedmý Nor Martin Johnsrud Sundby, Bauer je dvanáctý. Další Češi dnes na body nedosáhli - Aleš Razým byl sedmačtyřicátý, Jiří Magál sedmašedesátý a Jiří Horčička předposlední dvaaosmdesátý.

Muži - 15 km klasicky: 1. Golberg (Nor) 35:00,0, 2. Poltoranin (Kaz.) -14,2, 3. Tönseth (Nor.) -15,5, 4. Hellner -20,2, 5. Olsson (oba Švéd.) -21,4, 6. Legkov -22,2, 7. Sundby -24,9, 8. Jespersen -31,8, 9. Northug (všichni Nor.) -40,7, 10. Richardsson (Švéd.) -42,3, ...19. Bauer -55,7, 47. Razým -1:49,7, 67. Magál -2:32,1, 82. Horčička (všichni ČR) -5:21,9.

Průběžné pořadí SP (po 5 z 28 závodů): 1. Sundby 291 b., 2. Legkov 223, 3. Vylegžanin (Rus.) 220, 4. Hellner 175, 5. Golberg 161, 6. Manificat (Fr.) 160, ...12. Bauer 119, 47. Magál, 48. Razým oba 14.