MČR Prostějov

Nygaard zvládl na Vasově běhu nejlépe finiš, Pliska dojel sedmnáctý

Nejslavnější z dálkových klání Vasův běh vyhrál Nor Andreas Nygaard, který v dramatickém finiši předčil Švéda Emila Perssona. Kariérní maximum na švédském závodě zaznamenal sedmnáctý Jiří Pliska. Mezi ženami byla poprvé nejlepší Astrid Slindová.

Stanislava Řezáče zastavil pád, vinou kterého ztratil kontakt s vedoucí skupinou, a do cíle se dostal s šestiminutovou ztrátou na 27. místě.

Slindová vylepšila časem 3:50:06 o více než dvě minuty loňský rekord Liny Korsgrenové. Vyhrála s bezmála tříminutovým náskokem před dvojnásobnou vítězkou závodu Brittou Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, třetí Emilie Fletenová z Norska už zaostala skoro o čtyři a půl minuty. Švédka Korsgrenová, jež usilovala o třetí triumf v řadě a čtvrtý celkově, doběhla tentokrát pátá, hned za ní se umístila při obhajobě druhého místa slavná Norka Marit Björgenová.

Nejlepší Češkou byla třináctá Karolína Grohová, která ztratila na vítězku přes 23 minut. Při své premiéře na Vasově běhu skončila sedmnáctá Sandra Schützová. Maratonkyně a bývalá elitní běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 24. pozici.

U příležitosti jubilea se na trať hlavního závodu vydalo 15 800 běžců a běžkyň. Od pátku se na různých tratích představilo více než 50 000 nadšenců. Vasův běh se vrátil k obvyklému formátu, poté co se loňský ročník uskutečnil kvůli koronaviru bez fanoušků a v den závodu startovali pouze elitní účastníci seriálu Visma Ski Classics. Dvanáct tisíc přihlášených amatérů mělo tehdy možnost trať absolvovat jindy v rozmezí měsíce.

Premiérový Vasův běh se uskutečnil 19. března 1922 za účasti zhruba stovky lyžařů. Závod se koná jako vzpomínka na skoro pět století starou událost, kterou byl útěk švédského šlechtice a pozdějšího krále Gustava Erikssona Vasy z dánského zajetí.

Výsledky Vasova běhu

Muži: 1. Nygaard (Nor./Ragde Charge) 3:32:18,5, 2. Persson (Švéd./Lager 157) -1,0, 3. Jutterström (Švéd./Eskjöhus) -1,7, ...17. Pliska (ČR/eD system Silvini) -21,2, 27. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -6:09,5, 41. Štoček (ČR/Vltava Fund) -6:45,3.

Průběžné pořadí (po 9 závodech): 1. Nygaard 1383, 2. Persson 1097, 3. Novak (Švéd./Ramudden) 1057, ...27. Řezáč 405, 29. Pliska 381, 41. Štoček 294.

Ženy: 1. A. Slindová (Nor./Koteng Eidissen) 3:50:06,4, 2. Norgrenová (Švéd./Lager 157) -2:47,1, 3. Fletenová (Nor./XPND Fuel) -4:22,1, ...13. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -23:30,1, 17. Schützová (ČR/Vltava Fund) -25:18,7, 24. Vrabcová-Nývltová (ČR/eD system Silvini) -35:25,7

Průběžné pořadí (po 9 závodech): 1. Norgrenová 1639, 2. Dahlová 1604, 3. Korsgrenová (obě Švéd./Ramudden) 1280, ...18. Grohová 417, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 373, 26. Schützová 330.