Slovensko - Česko

Northug podruhé vítězem SP, finále ve Falunu opanovala i Björgenová

Falun - Petter Northug ovládl podruhé v kariéře světový pohár. O svém triumfu definitivně rozhodl až ve finále seriálu výhrou ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou ve Falunu. Ženám kralovala ve Švédsku Marit Björgenová. Na závěr sezony proběhla jako první cílem stíhacího závodu na 10 km volně. Jistá vítězka seriálu Polka Justyna Kowalczyková na start nenastoupila.

Petter Northug
zdroj: ČTK/AP autor: Anders Wiklund

Lukáš Bauer doběhl na závěr dvacátý a v celkovém pořadí klesl z desátého na konečné dvanácté místo. Před pětatřicetiletou českou jedničku se dostali Nor Finn Haagen Krogh díky druhému místu v závěrečné sérii sezony, za které dostal 160 bodů, a také Ital Giorgio di Centa.

"Cíl do závodu byl jasný, pokusit se udržet na desátém místě ve světovém poháru. Po tom problematickém létě a několika vynechaných závodech by to bylo hezké," řekl Bauer na svém webu. Proto chtěl vyrazit hned od startu naplno, aby dostihl co nejvíc soupeřů. "I s tím rizikem, že mi možná dojdou síly a pak se propadnu," uvedl.

"Dojel jsem skupinu před sebou, hlavně jsem ale nechtěl, aby mě zezadu dojel Hellner. Zariskoval jsem a v poslední těžké zatáčce jsem se pěkně rozplácl, byl to vlastně můj první pád v letošní sezoně," konstatoval.

Před Hellnerem se ale nakonec udržel a pochvaloval si, že v posledním závodě SP dokázal předvést bojovný výkon. "Bylo to příjemné zakončení sezony, která byla strašně dlouhá," dodal Bauer.

Northug ukončil dvouleté kralování Švýcara Daria Cologny a ziskem velkého glóbu ve světovém poháru navázal na svůj první úspěch z roku 2010. "Je skvělé, že jsem to znovu dokázal, a není to vůbec jednoduché. Hodně běžců se soustředilo na mistrovství světa, na kterém mě nadchla výhra na patnáctce, a nakonec jsem i všem ukradl křišťálový glóbus," usmíval se Nor v cíli. "Je ale tak šíleně krásné, že už je konec sezony, což je velikánská úleva," řekl Northug.

Právě s Colognou a Rusem Alexandrem Legkovem bojoval Northug až do posledního závodu sezony o výhru. Před závěrečným dílem mini tour ve Falunu si Northug vypracoval před pronásledovateli náskok a ten hravě uhlídal.

Bauer odstartoval do stíhačky z 26. příčky, chvilku se pohyboval i na sedmnáctém místě, ale nakonec uzavřel první dvacítku s téměř tříminutovým odstupem.

V konečném pořadí se vítěz seriálu z roku 2008 Bauer podruhé za sebou nevešel do elitní desítky. Jeho nejlepším výsledkem letos bylo čtvrté místo v klasické patnáctce z Lahti a poprvé od sezony 2006/07 nestál v individuálním závodu SP ani jednou na stupních vítězů. Třetí dojel jen s českou štafetou v La Clusaz.

Björgenová jela bez Kowalczykové sólo závod

Norka Marit Björgenová, která vyhrála i páteční prolog a sobotní desítku s hromadným startem, absolvovala sólo závod a bezpečně ve sluncem zalitém Falunu zvítězila. Kowalczyková měla vyjet na trať druhá s odstupem 45,5 sekundy, ale místo toho závod jen sledovala mezi diváky.

Marit Björgenová
zdroj: EPA autor: ANDERS WIKLUND

"Rozhodla jsem se již dříve, že poslední závod nepojedu, a nelituji toho," řekla Kowalczyková, která vyhrála světový pohár počtvrté z uplynulých pěti sezon. "I tak je to skvělý den, protože jsem vstoupila do historie," dodala Polka.

Čtvrtým triumfem po letech 2009 až 2011 se Kowalczyková v historické bilanci dotáhla na slavnou Norku Bente Skariovou. Úspěšnější je pouze Ruska Jelena Vjalbeová s pěti celkovými triumfy.

Za Björgenovou doběhla další Norka Therese Johaugová a třetí s více než minutovou ztrátou na vítězku skončila Švédka Charlotte Kallaová. Dvanáctinásobná mistryně světa Björgenová nasbírala ve finále 346 bodů z 350 možných a v SP se posunula na konečné čtvrté místo. O šanci na lepší umístění ji připravila absence na Tour de Ski kvůli srdeční arytmii.

Výsledky finále SP:

Muži - 15 km stíhací závod volně: 1. Northug 35:48,3 min., 2. Krogh -0,7, 3. Sundby (všichni Nor.) -1,8, 4. Legkov (Rus.) -1:13,4, 5. Cologna (Švýc.) -1:13,7, 6. Černousov (Rus.) -1:14,5, 7. Di Centa (It.) -1:15,9, 8. Eliassen -1:18,0, 9. Golberg (oba Nor.) -1:19,7, 10. Bělov (Rus.) -1:20,9, ...22. Bauer -3:00,2, 46. Horčička (oba ČR) -7:47,7.

Konečné pořadí finále SP (po 4 závodech): 1. P. Northug 1:25:43,6, 2. Krogh -0,7, 3. Sundby -1,8, 4. Legkov -1:13,4, 5. Cologna -1:13,7, 6. Černousov -1:14,5, ...22. Bauer -3:00,2, 46. Horčička -7:47,7.

Konečné pořadí SP v distančních závodech (po 18 závodech): 1. Legkov 793, 2. Cologna 644, 3. Northug 632, 4. Poltoranin (Kaz.) 521, 5. Černousov 508, 6. Sundby 469, ...13. Bauer 312, 48. Jakš 62, 54. Razým 48, 65. Magál (všichni ČR) 32.