Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Northug dostal flastr za nehodu v opilosti, na vězení si ale počká

Oslo - Norský běžec na lyžích Petter Northug byl za květnovou autonehodu pod vlivem alkoholu odsouzen k 50 dnům vězení. Dvojnásobný olympijský vítěz a devítinásobný mistr světa navíc zaplatí pokutu 22 500 eur (zhruba 618 000 korun).

Petter Northug
zdroj: ČTK/AP autor: Anders Wiklund

Opilý Northug na jaře havaroval a opustil místo nehody, při které byl zraněn jeho spolucestující. Policejní vyšetřování ukázalo, že osmadvacetiletý lyžař měl v těle 1,65 promile alkoholu. Musel proto počítat s nepodmíněným trestem, který se v Norsku uděluje při překročení 1,2 promile. Na kruhovém objezdu v Trondheimu, kde byla rychlost omezena na 40 km/h, jel před nehodou 80 až 90 km/h.

Northug zpočátku tvrdil, že vůz neřídil, ale později se přiznal. "Zpětně vidím, že nepravdivá výpověď na policii byla chybou. Když jsem se na policejní stanici probudil, byl jsem v šoku a nebyl schopen chápat, co se děje," řekl lyžař u soudu.

"Tato událost mě bude provázet po zbytek života a budu se za ni stydět," prohlásil Northug. "Byl to pro mě těžký den. Byly mi připomenuty bezmyšlenkovité činy, jichž jsem se dopustil 4. května. Poslední měsíce jsem měl jisté špatné dny a znovu opakuji, že lituji toho, co se stalo," dodal Northug. Státní zástupce pro něj žádal 60 dnů vězení a pokutu v přepočtu 670 000 korun. Soudkyně Ingrid Stigumová nakonec zvolila o něco mírnější trest.

Petter Northug
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Dvojnásobný vítěz světového poháru může požádat o to, aby si mohl trest odpykat až po sezoně, jejímž vrcholem bude v únoru světový šampionát ve Falunu. Northug by navíc do vězení v nejbližší době nejspíš ani nastoupit nemohl, protože norské věznice jsou plné a řada odsouzených na výkon trestu čeká. V září se dokonce Norsko dohodlo s Nizozemskem na

Podle soudce Runeho Liuma by bylo přímo diskriminací, pokud by si Northug musel odpykat trest během zimní sezony. "Podle mého osobního stanoviska je lyžař sezonním pracovníkem, a když je to možné, měl by být trest odložen mimo sezonu," uvedl soudce.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy