Kometa Cup

Norská dominance ve Falunu. Sprint si podmanili Klaebo a Skistadová

Po pátečních závodech klasickou technikou s intervalovým startem pokračoval Světový pohár v běžeckém lyžování ve Falunu sprintem volně, ve kterém kralovali Norové. V mužské kategorii opět ukázal svou výjimečnost Johannes Hoesflot Klaebo, zapsal 17. vítězství v sezoně, s předstihem si zajistil malý křišťálový glóbus a upevnil si vedení v hodnocení seriálu. Mezi ženami se radovala Kristine Stavas Skistadová. Všichni tři Češi skončili ve čtvrtfinále.

Finále sprintu SP ve Falunu s vítěznou Skistadovou

Novák dojel ve čtvrtfinálovém běhu, v němž startoval mimo jiné s Klaebem, třetí. Celkově byl klasifikován na 16. místě a udržel 9. pozici v celkovém pořadí SP.

"Dnes mě to hodně mrzí. Na přechodu na sjezdu mi tam Švéd poodjel, byla tam mezírka, a kdyby nebyla, tak jsem měl větší šanci se o postup poprat ve finiši. Takhle jsem přijížděl do cílové rovinky třetí, a i když jsem cítil, že mám dobrou rychlost, tak to bohužel nevyšlo," hodnotil Novák, který doufal v postup časem, ale nedočkal se. "Mrzí mě to, ale celkově jsem získal nějaké body a v úterý bude další šance," dodal.

Černý nedokázal navázat na 10. příčku z klasického sprintu v Drammenu. Z kvalifikace sice postoupil 14. časem, ve svém čtvrtfinále však doběhl předposlední a obsadil 22. místo. "Rozjížďku jsme jeli hodně takticky. Myslím, že i já jsem jel poměrně dobře. Na to, jak jsem se cítil, tak mě samotného překvapilo, že už jsem v závěru neměl sílu, především v nohách," přiznal Černý.

Janatová, která šla z kvalifikace jako dvanáctá, skončila sedmnáctá. "S kvalifikací jsem byla docela spokojená, ale v rozjížďce se to špatně seběhlo a ztratila jsem ji v závěru. Na koncovkách musím zapracovat. Ale alespoň je tam top 20, což je lepší než nic. Spokojená moc nejsem. Asi chci trošku víc, ještě k tomu na těžkém sprintu, který by mi mohl zrovna sedět. Trošku mě to mrzí," konstatovala Janatová.

Klaebo opět dominoval

Šestadvacetiletý Klaebo se ve Falunu na sprinterské trati radoval den poté, co ovládl klasický závod na 10 kilometrů s intervalovým startem. Ve finále hvězdný Nor porazil krajana Erika Valnese a Itala Federica Pellegrina.

V celkovém hodnocení SP vede Klaebo o 309 bodů před dalším Norem Paalem Golbergem. Z dosavadních 27 individuálních závodů v sezoně vyhrál sedmnáct, což je rekord mezi muži. Pokud ovládne i zbývající tři, vyrovná absolutní maximum krajanky Therese Johaugové, která nasbírala 20 vítězství v sezoně 2019/20.

Skistadová ve sprintu kralovala potřetí v sezoně v těsném finiši před domácími reprezentantkami Jonnou Sundlingovou a Majou Dahlqvistovou. Boj o malý křišťálový glóbus mezi ženami bude i proto ještě napínavý. Vedoucí Švýcarku Nadine Fähndrichovou, jež tentokrát skončila čtvrtá, a druhou Dahlqvistovou dělí dva body.

Vedoucí žena SP Norka Tiril Udnes Wengová obsadila 22. příčku a vede o 102 bodů před druhou Američankou Jessie Digginsovou, která byla ve sprintu třináctá.

SP v běhu na lyžích ve Falunu - sprint volně:

Muži:
1. Klaebo 2:52,73, 2. Valnes (oba Nor.) -0,73, 3. Pellegrino (It.) -1,18, 4. Chavanat -1,90, 5. Jouve (oba Fr.) -1,96, 6. Asdoel (Nor.) -2,90, ...16. Novák, 22. Černý (oba ČR) - oba vyřazeni ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 31 závodů): 1. Klaebo 2370, 2. Golberg (Nor.) 2061, 3. Pellegrino 1483, 4. Holund 1218, 5. Krüger 1185, 6. Tönseth (všichni Nor.) 1175, ...9. Novák 916, 39. Černý 372, 72. Šeller 192, 131. Fellner (oba ČR) 53.

Ženy:
1. Skistadová (Nor.) 2:55,62, 2. Sundlingová -0,34, 3. Dahlqvistová (obě Švéd.) -4,98, 4. Fähndrichová (Švýc.) -6,42, 5. Myhreová -10,90, 6. Myhrvoldová (obě Nor.) -13,80, ...17. Janatová (ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 31 závodů): 1. T. U. Wengová (Nor.) 1834, 2. Digginsová (USA) 1732, 3. Niskanenová (Fin.) 1632, 4. Brennanová (USA) 1462, 5. Fähndrichová 1236, 6. Karlssonová (Švéd.) 1220, ...24. Janatová 707, 39. Razýmová 426, 45. Beranová 341, 87. Antošová 91, 126. P. Nováková 25, 155. A. Nováková (všechny ČR) 6.