Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympiáda dětí a mládeže 2024

Norky předčily největší favoritky ze Švédska a vyhrály štafetu. Češky doběhly deváté

Norské běžkyně na lyžích obhájily na mistrovství světa zlato ve štafetě na 4x5 kilometrů. České družstvo v sestavě s Adélou Novákovou, Kateřinou Razýmovou, Kateřinou Janatovou a Barborou Havlíčkovou skončilo deváté.

Je nám líto, video expirovalo.
Norky obhájily zlato ve štafetě, české běžkyně byly deváté

Norské lyžařky se vrátily na stupně vítězů na velké akci po loňském výpadku na olympijských hrách v Pekingu, kde byly až páté. Před Němkami, jež zopakovaly stříbrnou pozici z Číny, vyhrály o 20,5 sekundy. Největší favoritky Švédky měly ztrátu 28,7 sekundy.

České reprezentantky doběhly s odstupem 3:53 minuty a o jedno místo si pohoršily oproti minulému šampionátu v roce 2021, kde dosáhly nejlepšího výsledku po 14 letech. Loni v Pekingu byly bez těhotné Razýmové třinácté.

"Za deváté místo můžeme být rády. Už po (úterní) desítce skejtem se necítím moc dobře, byla jsem hodně unavená a myslím, že bojuju s nějakou nemocí, takže ještě zvážím start na třicítce," uvedla Janatová odkazem na závěrečný sobotní maraton.

Vítězné norské kvarteto tvořily Tiril Udnes Wengová, Astrid Öyre Slindová, Ingvild Flugstad Östbergová a Anne Kalvaaová. Vedoucí skupinku roztrhala nástupem do kopce Östbergová a vyslala Kalvaaovou do závěrečného úseku s šestisekundovým náskokem, který finišmanka ještě zvýraznila. "Já byla před startem přitom největší pesimistkou z nás. Ale na posledním kilometru jsem se cítila dobře a snažila jsem se předat Anně Kjersti s nějakým náskokem," řekla dvaatřicetiletá Östbergová.

Němky získaly pro svou zemi první běžeckou medaili na MS od roku 2011. Švédka Maja Dahlqvistová musela tvrdě bojovat o bronz s Kristou Pärmäkoskiovou, Finku setřásla až v závěrečných desítkách metrů. "Myslím, že vzhledem k okolnostem můžeme být s bronzem spokojené," uvedla švédská šampionka ze skiatlonu Ebba Anderssonová, jež na druhém úseku zlomila hůlku.

České reprezentantky zahájily závod mimo elitní desítku, Nováková předávala Razýmové jako jedenáctá z třinácti štafet. Razýmová se na svém klasickém úseku posunula o jednu příčku a definitivně se Češky usadily v desítce díky Janatové, jež vyslala finišmanku Havlíčkovou na trať jako osmou. Dvaadvacetiletá běžkyně nestačila na soupeřku z Kanady a dovezla českou štafetu na deváté pozici.

Někdejší velký talent českého lyžování Havlíčková se představila na MS podruhé v kariéře, před šesti lety v Lahti na šampionátu debutovala právě ve štafetě jako šestnáctiletá. Mezi elitou dnes startovala po zdravotních problémech po třech letech.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici:

Ženy – štafeta 4x5 km: 1. Norsko (T. U. Wengová, Slindová, Östbergová, Kalvaaová) 50:33,3, 2. Německo (Gimmlerová, Hennigová, Finková, Carlová) -20,5, 3. Švédsko (Ribomová, Anderssonová, Karlssonová, Dahlqvistová) -28,7, 4. Finsko -30,5, 5. USA -1:34,6, 6. Francie -2:29,6, ...9. Česko (A. Nováková, Razýmová, Janatová, Havlíčková) -3:53,0.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články