Magazín EURO 2024

Mlžný prolog ovládli Kanaďané a Björgenová

Oberhof (Německo) – Nejrychleji zvládli 4,5kilometrový prolog Tour de Ski v Oberhofu Kanaďané Alex Harvey a Devon Kershaw. Nejlepší z Čechů byl dvanáctý Martin Jakš, patnáctý skončil Aleš Razým, dvojnásobný vítěz etapového závodu Lukáš Bauer až šedesátý. Závod vyšel české závodnici Evě Vrabcové-Nývltové, obsadila stejně jako Jakš dvanácté místo. Tříkilometrový závod volnou technikou vyhrála největší favoritka Marit Björgenová z Norska.

Marit Björgenová
zdroj: AP autor: Armando Trovati

Jakš na trati 4,5 km volnou technikou ztratil na vítěze 17,9 sekundy, patnáctý Razým v nevlídném počasí v mlze zaostal za reprezentačním kolegou o necelé dvě sekundy.

"V prvním kole jsem se trochu šetřil a v těch dalších zjistil, že ta opatrnost byla asi přehnaná. Měl jsem za to vzít hned od začátku. Konec už se mi povedl," řekl Jakš. "Byl to rozhodně zážitek, ale nejsem se sebou spokojený. Bruslení mi prostě pořád nějak nejde a vůbec mi nepřipadá, že bych závodil. Nedokážu se zmáčknout a tak nějak divně se na tom klátím. Potřeboval bych se do toho vrátit, ale sám nevím jak," zhodnotil svůj výkon Razým.

Česká jednička Bauer, jenž preferuje spíše delší tratě a uvažuje, že z Tour po čtyřech etapách odstoupí, dojel 35,5 sekundy za vítězem. "Tenhle závod mi neukázal vůbec nic, prostě jsem se zúčastnil. Jelo se mi dobře, ale pomalu, což je při závodění docela problém. Kvůli změně programu platí, že první tři etapy musím nějak přečkat," řekl Bauer. Dušan Kožíšek obsadil 62., Ondřej Horyna 68. a Jiří Magál 84. pozici.

Harvey za sebou nechal o 4,1 sekundy na druhém místě krajana Kershawa, s nímž v roce 2011 získal zlato v týmovém sprintu na mistrovství světa. Třetí s odstupem 10 sekund skončil Nor Chris Jespersen.

Tříkilometrový závod žen vyhrála největší favoritka Marit Björgenová z Norska. Vrabcová-Nývltová na trati změklé deštěm zaostala za trojnásobnou olympijskou vítězkou a vedoucí ženou světového poháru o rovných 15 sekund. Další česká reprezentantka Petra Nováková obsadila 44. pozici, Karolína Grohová zajela 67. čas.

"Na tu bídu to nakonec dopadlo docela dobře. Myslím, že bylo trochu nefér, že první holky měly sníh ještě tvrdý, protože to pořadatelé před závodem prosolili. Já startovala jednatřicátá a měla jsem to ještě dobré, ale holky na konci asi nadávaly," řekla Vrabcová-Nývltová.

Třiatřicetiletá Björgenová porazila o 1,9 sekundy další Norku Astrid Jacobsenovou. Třetí překvapivě skončila Polka Sylwie Jaskowiecová, jež tak zastoupila slavnější krajanku Justynu Kowalczykovou, která se šance na obhajobu prvenství na Tour kvůli nižšímu počtu závodů klasickou technikou vzdala.

V neděli Tour pokračuje v Oberhofu druhou etapou. Kvůli nedostatku sněhu se místo stíhacího závodu klasicky pojede sprint bruslením.

Výsledky závodu SP a Tour de Ski v Oberhofu

Muži - prolog 4,5 km volně: 1. Harvey 9:03,4, 2. Kershaw (oba Kan.) -4,1, 3. Jespersen (Nor.) -10,2, 4. Černousov (Rus.) -13,4, 5. Duvillard (Fr.) -13,8, 6. Sundby (Nor.) -14,4, 7. Eriksson (Švéd.) -15,5, 8. Jauhojärvi (Fin.) -15,7, 9. Krogh (Nor.) -16,6, 10. Rehemaa (Est.) -16,8, ...12. Jakš -17,9, 15. Razým -19,7, 60. Bauer -35,5, 62. Kožíšek -35,8, 68. Horyna -38,4, 84. Magál (všichni ČR) -50,9.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Sundby 385 b., 2. Jespersen 273, 3. Legkov (Rus.) 266, 4. Manificat (Fr.) 262, 5. Poltoranin (Kaz.) 230, 6. Vylegžanin (Rus.) 230, ...14. Bauer 119, 45. Razým 46, 58. Jakš 30, 81. Magál 14.

Ženy - prolog 3 km volně: 1. Björgenová 6:34,4, 2. Jacobsenová (obě Nor.) -1,9, 3. Jaskowiecová (Pol.) -7,0, 4. Herrmannová (Něm.) -8,4, 5. Digginsová (USA) -9,2, 6. Kyllönenová -9,5, 7. Saarinenová (obě Fin.) -9,7, 8. Čebašeková (Slovin.) -10,7, 9. Caldwellová (USA) -11,8, 10. Niskanenová (Fin.) -12,0, ...12. Vrabcová-Nývltová -15,0, 44. Nováková -27,9, 67. Grohová (všechny ČR) -40,6.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Björgenová 619, 2. Kowalczyková (Pol.) 444, 3. Kallaová (Švéd.) 401, 4. Johaugová (Nor.) 374, 5. Randallová (USA) 303, 6. Herrmannová 284, ...24. Vrabcová-Nývltová 84.