FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha B

Lídři míří za triumfem. Östbergová i Klaebo navýšili vedení v Tour de Ski

Na poslední výšlap Tour de Ski na sjezdovku Alpe Cermis vyrazí z prvních míst Norové Johannes Klaebo a Ingvild Flugstad Östbergová. Vedení v průběžném pořadí potvrdili oba vítězstvími v závodech na 10 a 15 kilometrů s hromadným startem. Vyvrcholení etapového klání vysílá v neděli od 12:55 a 14:40 ČT sport a web ctsport.cz.

Ingvild Flugstad Östbergová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Klaebo čtvrtým etapovým vítězstvím na jedné Tour de Ski vyrovnal bilanci krajana Martina Johnsruda Sundbyho v sezoně 2015/16. Lepší byl jen Usťugov v předminulém ročníku, kdy ovládl pět etap.

Klaebo vyhrál těsně před Italem Francescem De Fabianim a Rusem Alexandrem Bolšunovem. Usťugova porazil o 42 sekund a díky časové bonifikaci mu výrazně odskočil. Po pěti etapách měl norský lyžař náskok necelých šest sekund. Dvaadvacetiletý obhájce velkého křišťálového glóbu se zároveň přiblížil vedení ve Světovém poháru, v němž ztrácí na prvního Bolšunova už jen 32 bodů.

Razýmová se vešla do dvacítky

Češky nezajely na desetikilometrové distanci vůbec špatně, na 19. místě byla Kateřina Razýmová, Sandra Schützová brala body za 29. příčku. Razýmová, která se po celý závod pohybovala na hraně dvacítky, ztratila na vítězku 2:16,8 minuty. Schützová zaostala o 3:47,2.

Östbergová se usadila v čele hned po prvním mezičase a díky stupňování tempa ve druhé polovině závodu si do cíle vypracovala desetisekundový náskok před dvojicí Rusek Natalií Něprjajevovou a Anastasií Sedovovou. Na Tour vybojovala třetí etapové vítězství za sebou a míří za prvním celkovým triumfem v kariéře.

V Tour de Ski si upevnili vedení Klaebo a Östbergová

Před nedělním závěrečným výstupem na vrchol sjezdovky Alpe Cermis má osmadvacetiletá Östbergová náskok 53,4 sekundy před Něprjajevovou. Třetí vyrazí do stíhačky dnes čtvrtá Krista Pärmäkoskiová z Finska, která má už více než dvouminutový odstup. Obhájkyně loňského prvenství Heidi Wengová dnes ztratila a doběhla šestá s více než minutovým mankem, celkem zaostává o téměř pět minut.

Razýmová byla ráda, že se jí povedlo vybojovat umístění v první dvacítce. "Je to můj druhý nejlepší výsledek v životě. Kolem tohoto místa jsem se pohybovala po celou dobu. Ke konci jsem bojovala se Švýcarkou a jsem ráda, že se mi podařilo ji předjet," uvedla.

"Ve sjezdech jsem ale byla hodně slabá. Loni jsem tu spadla a docela to ovlivnilo mé sebevědomí do sjezdů, zejména u střelnice, kde byla taková zatáčka víceméně o 180 stupňů. Kdo mě viděl v televizi, si musel myslet, že na lyžích stojím poprvé," konstatovala Razýmová.

Schützová získala body poprvé v sezoně, i když měla obavy, jak jí pojedou lyže. "V Oberstdorfu jsem se vůbec neodrazila, a proto jsem dnes zvolila tutovější mázu, která byla ve výsledku tutová až až. Všechny kopce nahoru jsem stoupala v klidu ve stopě, ale dolů jsem ztrácela," uvedla.

Ženské startovní pole na Tour de Ski už notně prořídlo. Z původně soutěžících 75 běžkyň dnes do závodu nastoupilo jen 31 a do cíle dorazila pouze třicítka. Mužů pokračuje 45 z původních 105.

Před sobotním závodem visel otazník i nad pokračováním Fellnera. "Poslední dny mě trápí nachlazení, až ráno se rozhodlo, že nastoupím. Vzhledem k mému stavu je to slušný výsledek," řekl Fellner.

Výsledky SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme

Muži - 15 km klasicky s hromadným startem:

1. Klaebo (Nor.) 40:52,6, 2. De Fabiani (It.) -0,6, 3. Bolšunov -2,6, 4. Larkov -3,4, 5. Vylegžanin -4,6, 6. Sobakarev (všichni Rus.) -6,3, 7. Holund (Nor.) -13,0, 8. Spicov (Rus.) -27,1, 9. Musgrave (Brit.) -29,0, 10. Sundby (Nor.) -29,9, ...39. Fellner -3:27,5, 40. Knop (oba ČR) -3:35,3.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 ze 7 etap): 1. Klaebo 2:35:08,1, 2. Usťugov (Rus.) -1:20,4, 3. Bolšunov -1:43,8, 4. De Fabiani -2:40,5, 5. Krüger -3:06,8, 6. Röthe (oba Nor.) -3:24,6, ...40. Knop -10:40,2, 41. Fellner -10:44,8.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Bolšunov 562, 2. Klaebo 530, 3. Iversen (Nor.) 466, 4. Halfvarsson (Švéd.) 427, 5. Röthe 424, 6. Tönseth (Nor.) 421, ...88. Novák 7, 90. Pechoušek (oba ČR) 6.

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem:

1. Östbergová (Nor.) 29:34,4, 2. Něprjajevová -10,0, 3. Sedovová (obě Rus.) -10,8, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -12,5, 5. Bělorukovová (Rus.) -39,7, 6. H. Wengová (Nor.) -1:10,0, 7. Digginsová (USA) -1:19,3, 8. Lampičová (Slovin.) -1:36,8, 9. Molanderová Kristiansenová (Švéd.), 10. Mononenová (Fin.) obě -1:36,9, ...19. Razýmová -2:16,8, 29. Schützová (obě ČR) -3:47,2.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 ze 7 etap): 1. Östbergová 1:55:16,2, 2. Něprjajevová -53,4, 3. Pärmäkoskiová -2:13,1, 4. Bělorukovová -2:27,4, 5. Sedovová -3:03,6, 6. Digginsová -3:07,9, ...25. Razýmová -10:21,5, 30. Schützová -13:36,7.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Östbergová 702, 2. Johaugová (Nor.) 600, 3. Pärmäkoskiová 597, 4. Něprjajevová 535, 5. Bělorukovová 484, 6. Nilssonová (Švéd.) 466, ...63. Razýmová 19, 81. Beranová (ČR) 5, 82. Schützová 2, 83. Janatová (ČR) 2.