Lampičová v Tour de Ski překvapila, mezi muži Klaebo nevypadl z role

Druhá etapa Tour de Ski přinesla velké překvapení v závodě žen, kde favorizovanou Norku Fallaovou porazila ve finále Lampičová ze Slovinska. Mezi muži obstál největší favorit Klaebo. Tour vedou lídr SP Klaebo a ve sprintu třetí Ruska Natalja Něprjajevová. Tour de Ski můžete sledovat v přímých přenosech na ČT sport i na webu ctsport.cz.

Lampičová poráží ve sprintu Fallaovou (vlevo)

Anamarija Lampičová ve finále porazila Maiken Caspersen Fallaovou o tři setiny a připsala si druhé vítězství v SP, třetí dojela Něprjajevová. Klaebův triumf byl mnohem jednoznačnější, za ním se seřadili Ital Federico Pellegrino a Francouz Richard Jouve.

"Bylo to velmi rychlé, jsem hodně šťastná," řekla po triumfu nečekaná vítězka Lampičová. I  Klaebo byl hodně spokojený. "Atmosféra byla skvělá, trať byla dobře připravená a za výhru jsem šťastný," konstatoval po vítězném finále.

Nejlepší Češka v průběžném pořadí SP Kateřina Razýmová skončila v kvalifikaci na 42. místě se ztrátou 1,80 sekundy na postupující třicítku. Sandra Schützová byla padesátá, Petr Knop a Adam Fellner se umístili v osmé desítce.

Razýmovou v minulých dnech trápily zažívací potíže. "Bolelo mě břicho a měla jsem pocit na zvracení. Nevíme, čím to bylo způsobené, jestli jsem něco špatného snědla, nebo zda se projevila takhle ukrutně nervozita. Až dnes ráno jsem se probudila a už bylo všechno v pohodě. Rozhodně se na to ale nechci nijak vymlouvat," uvedla Razýmová.

Naděje české výpravy ve sprintech končily ve čtvrtfinále, kam postoupily Kateřina Janatová a Petra Nováková. Janatová nakonec obsadila osmnácté místo a Nováková skončila osmadvacátá. Z mužů byl nejlepší 36. Michal Novák a do nejlepší třicítky se nedostal.

"Kvalifikace se mi jela lehce, naprosto bez problémů, lyže mě podržely. V rozjížďkách si myslím, že jsem začala hodně dobře, lyže jely výborně, měla jsem dobrý pocit i po fyzické stránce. Mohlo to být (v rozjížďce) na třetí místo, ale ještě máme čas, do dalších závodů se moc těším. Loni se mi navíc v Toblachu moc dařilo, bude to fajn," řekla Janatová na svazovém webu.

Tour de Ski se přesouvá do Tablachu, kde bude pokračovat na Silvestra třetí etapou, což bude desítka a patnáctka mužů s intervalovým startem.

Sprint na 1,5 km volnou technikou:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 2:55,33, 2. Pellegrino (It.) -0,35, 3. Jouve (Fr.) -0,57, 4. Retivych (Rus.) -0,86, 5. Häggström (Švéd.) -0,94, 6. Golberg (Nor.) -2,16, ...v kvalifikaci 36. Novák, 71. Knop, 80. Fellner (všichni ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 2 ze 7 závodů): 1. Klaebo 35:07, 2. Bolšunov (Rus.), 3. Häggström oba -32, 4. Golberg -33, 5. Usťugov (Rus.) -34, 6. Valnes (Nor.) -36, ...29. Novák -1:36, 50. Knop -2:06, 73. Fellner -3:05.

Průběžné pořadí SP (po 10 ze 40 závodů): 1. Klaebo 616 b., 2. Iversen (Nor.) 495, 3. Bolšunov 459, 4. Niskanen (Fin.) 364, 5. Holund (Nor.) 308, 6. Usťugov 300, ...46. Novák 34, 86. Pechoušek 9, 99. Černý (oba ČR) 5.

Ženy: 1. Lampičová (Slovin.) 3:06,02, 2. Fallaová (Nor.) -0,03, 3. Něprjajevová (Rus.) -0,47, 4. Digginsová -1,03, 5. Maubetová Bjornsenová (obě USA) -4,78, 6. T. U. Wengová (Nor.) -5,29, ...ve čtvrtfinále 18. Janatová, 28. Nováková, v kvalifikaci 42. Razýmová, 50. Schützová (všechny ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 2 ze 7 závodů): 1. Něprjajevová 31:18, 2. Lampičová -1, 3. Johaugová (Nor.) -5, 4. T. U. Wengová -8, 5. H. Wengová (Nor.) -16, 6. Lundgrenová (Švéd.) -23, ...25. Nováková -1:10, 29. Razýmová -1:30, 33. Janatová -1:48, 59. Schützová -3:27.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 38 závodů): 1. Johaugová 599, 2. H. Wengová 453, 3. Digginsová 387, 4. Jacobsenová (Nor.) 321, 5. Maubetová Bjornsenová 318, 6. Sundlingová (Švéd.) 277, ...19. Razýmová 158, 30. Nováková 67, 47. Janatová 30, 73. Beranová (ČR) 4.