Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Rallysprint 2020

Kolik běžkyň může vyhrát Jizerskou padesátku? Rok od roku víc, říká Smutná

Jizerská padesátka se blíží. Své plány má Kateřina Smutná, kterou už netrápí bolavá záda a 10. února se chce pokusit o vítězství. Ambice neskrývá ani trojnásobný vítěz Stanislav Řezáč.

Start Jizerské 50
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Smutná do Ski Classics vstoupila čtvrtým místem v prologu v Livignu. Přes měsíc měla problémy se zády, které postupně odeznívají. "Mohla jsem po závodu v Livignu trénovat podle plánu. Byla jsem za to hodně ráda. Ta bolest není úplně pryč, ale dělám všechno pro to, aby za měsíc bylo všechno v pořádku a abych mohla zase naplno závodit," řekla Smutná.

Hlavní část sezony pro ni začne 12. ledna Kaiser Maxmilian Laufem. Jizerská padesátka přijde o měsíc později. Smutná by na ní chtěla navázat na triumf z roku 2017. Loni skončila druhá. "Budu se snažit ještě jednou doma vyhrát, je to moje velké přání. Nebude to určitě jednoduché. Přijde mi, že adeptek na vítězství je rok od roku víc," svěřila se.

Věří jí její šéf Bauer. Forma jeho závodníků by totiž měla gradovat až v prvních týdnech roku 2019. On sám už bude na Jizerské padesátce v jiné roli, stal se šéfem servisního týmu. "Nervozita bude paradoxně asi ještě větší než v uplynulých sezonách, kdy jsem věděl, že mám natrénováno a musím to jen prodat," komentoval novou pozici.

Je nám líto, video expirovalo.
O Jizerské padesátce se Stanislavem Řezáčem a Richardem Valouškem

Bauer jako závodník mnohdy kvalitu lyží kritizoval, teď se v nevděčné roli ocitl sám. Zjistil, že měl zkreslené představy o práci servismanů. "Myslím, že závodník může vidět tak 40 procent práce. V Livignu jsem byl velmi nervózní, byla hlášena změna počasí. Spadlo ze mě napětí až po 10 kilometrech, kdy bylo vidět, že máme lyže minimálně srovnatelné s konkurencí," řekl.

Řezáč závod třikrát vyhrál, loni byl 18. "Pro tuto sezonu budu jezdit za nový tým Slavia Pojišťovna, který mi vytvořil dobré podmínky, a můžu se pokusit o co nejlepší výsledky, porovnat se se světovou špičkou dálkových běžců. Začal jsem trénovat oproti minulým letům o něco později, ale Jizerská padesátka je až 10. února a pořád se to dá dohnat," plánoval.

Na tratích Jizerské padesátky leží nyní zhruba půl metru sněhu. Vedle hlavního závodu jsou od 8. do 10. února na programu i doprovodné závody na 10, 25 a 30 kilometrů. Přihlášeno je zhruba 6000 lidí, což je přibližně o 500 více než loni touto dobou. Pořadatelé očekávají nápor před koncem roku, protože 31. prosince vyprší termín pro levnější startovné.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy