Je nám líto, video expirovalo.

Johaugová suverénně ovládla klasickou třicítku a získala v Oberstdorfu čtvrté zlato

Therese Johaugová suverénně ovládla na mistrovství světa závod na 30 km klasickou technikou. V Oberstdorfu získala norská lyžařka po skiatlonu, desítce volnou technikou a štafetě své čtvrté zlato. Celkově vybojovala Johaugová už čtrnáctý titul. Kateřina Razýmová doběhla jako nejlepší z tria českých reprezentantek na 19. místě.

Therese Johaugová
zdroj: AP autor: Matthias Schrader

Dvaatřicetiletá Johaugová tradičně nasadila od prvních metrů ostré tempo a po pěti kilometrech bylo o vítězce jasno.

Její náskok už jen narůstal, chvilku byl skoro tříminutový a nakonec zvítězila o 2:34 minuty před krajankou Heidi Wengovou. Bronz ve finiši vybojovala Švédka Frida Karlssonová.

"Je fantastické vybojovat čtyři zlaté medaile. Pro tohle jsem dřela a sama sebe dostávala pod obrovský tlak. Jsem trošku dojatá. Jsem starší a starší a jednou tohle skončí," řekla Johaugová. 

Čtrnáctým titulem se vyrovnala Jeleně Vjalbeové z Ruska. Více titulů má jen osmnáctinásobná šampionka Norka Marit Björgenová.

Zatímco o zlatu bylo jasno, v boji o zbylé dvě medaile se děly věci. Deset kilometrů před cílem spadly ve sjezdu Wengová, Karlssonová a další Švédka Ebba Anderssonová.

Ujela jim Rakušanka Teresa Stadloberová, ale nakonec ji soupeřky dostihly. Na stadionu poodjela Wengová a náskok ve finiši před Karlssonovou udržela.

Švédka od pádu jela s bolestí. V cíli křičela bolestí a ihned po závodu zamířila sanitkou na rentgen s podezřením na zlomenou ruku.

Je nám líto, video expirovalo.
Johaugová vyhrála na MS v Oberstdorfu i třicítku, Razýmová devatenáctá

Razýmová se v první polovině držela ve velké skupině za Johaugovou. Jako jedna z mála ale neměnila po polovině lyže. "To rozhodlo o mém osudu," litovala. Lyže nevyměnila, protože čekala na pokyn od trenérů.

"Je pravda, že si výměnu mohou řídit závodníci sami. Ale po hodině závodu, kdy člověk jede na maximum, už není snadné přemýšlet s čistou hlavou. Spoléhala jsem na nějaké informace o tom, co dělají závodnice přede mnou a že mám přezout. Lyže přitom do té doby jely dobře, ale pak se z minuty na minutu zastavily a já jsem spadla," popsala.

Sice byla po 18 kilometrech chvíli sedmá, ale pak začala ztrácet a po pádu o dva kilometry později přišla o kontakt se soupeřkami. Lyže vyměnila až do posledního kola. "Ale už se s tím nedalo nic dělat, protože v tu chvíli byl závod prohraný," řekla.

V cíli byla devatenáctá s odstupem 5:24 za Johaugovou. "Zažívám asi nejhorší sportovní zklamání v životě," řekla devětadvacetiletá Razýmová. 

Nejlepším individuálním výsledkem Razýmové v Oberstdorfu i na MS tak zůstalo 14. místo ze skiatlonu. Petra Nováková obsadila 32. místo, Petra Hynčicová byla o čtyři místa za ní.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články