Evropská a Konferenční liga UEFA

Johaugová nadále drtí konkurenci. V Beitostölenu ovládla i patnáctku volně

Po konci dopingového trestu a návratu do Světového poháru je ve formě a soupeřkám dává minimum šancí. Další dominantní výkon předvedla Norka Therese Johaugová také v domácím Beitostölenu, kde suverénně opanovala 15 km volnou technikou a vyhrála i čtvrtý distanční závod v sezoně. V závodu na 30 km volně zvítězil další domácí reprezentant Sjur Röthe. Michal Novák obsadil 34. místo, od prvního bodu této zimy ho dělilo téměř 20 sekund.

Slavící Norka Therese Johaugová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: JON OLAV NESVOLD

Sedminásobná mistryně světa zvítězila o více než minutu před Švédkou Charlotte Kallaovou. Třetí skončila další domácí závodnice Ingvild Flugstad Östbergová, kterou trojnásobná olympijská šampionka Kallaová předstihla díky výbornému závěru o pouhé dvě desetiny sekundy. Na posledním mezičase necelé tři kilometry před cílem byla Kallaová ještě čtvrtá.

"Tohle je moje místo, Beitostölen miluju. Byly úžasné podmínky a spousta sněhu. Po minulém víkendu jsem byla hrozně unavená, ale naštěstí jsem se z toho dostala," řekla Johaugová, která před týdnem v Lillehammeru vyhrála volnou desítku i stíhací závod. Se ziskem 500 bodů má v čele Světového poháru na druhou Kallaovou k dobru 131 bodů.

Jediná česká lyžařka na startu Kateřina Razýmová obsadila 47. místo se ztrátou 4:46,5 minuty na Johaugovou.

"Ze začátku to rozhodně nebylo podle mých představ, bojovala jsem se sebou i s tratí. Rozjela jsem se až v poslední třetině. Výsledkově to sice není vidět, ale pro můj vnitřní klid je důležité vědět, že můžu závodit s ostatními a že to chce akorát trpělivost," řekla Razýmová.

Johaugová vládla lyžařkám i v Beitostölenu

"Byla bych samozřejmě ráda, kdyby výsledky přišly hned, stejně jako všichni, ale ne vždycky jsou věci tak, jak by si člověk přál. Bojuju dál," uvedla. Petra Nováková závod vynechala kvůli bolavé kyčli.

Její bratr Michal Novák se dlouho pohyboval na hraně první třicítky, ale nakonec se do ní nevešel. "Možná jsem běžel ze začátku moc agresivně, i když jsem cítil, že mám rezervy. Dlouhý závod s intervalovým startem jsem absolvoval poprvé, tak mi asi chyběla nějaká zkušenost. Každopádně jsem hodně spokojený. Bylo to opravdu dlouhé a náročné," uvedl dvaadvacetiletý lyžař.

Röthe vybojoval třetí triumf ve Světovém poháru v kariéře s náskokem 35 sekund před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym. Třicetiletý Nor navázal na týden staré vítězství na poloviční trati z Lillehammeru. Do čela seriálu se vyhoupl Rus Alexandr Bolšunov, který doběhl šestý. Röthe je druhý o 32 bodů zpět. Do první desítky se v Beitostölenu, kam se Světový pohár vrátil po devíti letech, prosadili jen domácí lyžaři a Rusové.

SP v běhu na lyžích v Beitostölenu (Norsko):

Muži - 30 km volně: 1. Röthe 1:09:53,5, 2. Sundby (oba Nor.) 35,2, 3. Melničenko -49,2, 4. Bělov (oba Rus.) -1:07,2, 5. Holund (Nor.) -1:16,5, 6. Bolšunov (Rus.) -1:23,2, 7. Krüger (Nor.) -1:26,9, 8. Spicov (Rus.) -1:27,2, 9. Haga -1:32,1, 10. Tönseth (oba Nor.) -1:35,6, ...34. Novák -3:43,1, Knop (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 32 závodů): 1. Bolšunov 361, 2. Röthe 329, 3. Iversen (Nor.) 328, 4. Tönseth 308, 4. Halfvarsson (Švéd.) 240, 6. Sundby 188.

Ženy - 15 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 37:33,9, 2. Kallaová (Švéd.) -1:05,9, 3. Östbergová (Nor.) -1:06,1, 4. Anderssonová (Švéd.) -1:08,8, 5. Sedovová (Rus.) -1:23,8, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:24,1, 7. Něprjajevová (Rus.) -1:27,9, 8. Digginsová (USA) -1:29,6, 9. Hagaová (Nor.) -1:55,1, 10. Roponenová (Fin.) -2:05,9, ...47. Razýmová (ČR) -4:46,5.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 32 závodů): 1. Johaugová 500, 2. Kallaová 369, 3. Anderssonová 359, 4. Östbergová 345, 5. Pärmäkoskiová 305, 6. Bělorukovová (Rus.) 257.