Golf Time

Johaugová a Röthe vyhráli v Lillehammeru distanční závody

Norka Therese Johaugová zvítězila v Lillehammeru i na druhé desítce letošní sezony Světového poháru. Po úterním triumfu ve finské Ruce na trati klasickou technikou ovládla v sobotu stejně dlouhou trať i volnou technikou. V 15kilometrovém závodě mužů po třech letech ve Světovém poháru triumfoval taktéž domácí Sjur Roethe. Čeští závodníci skončili za hranicí bodované třicítky.

Therese Johaugová, Ebba Anderssonová a Charlotte Kallaová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: JON OLAV NESVOLD

Dvojnásobná vítězka celkového pořadí SP vracející se po dvouročním dopingovém distanci vedla před domácími fanoušky na všech mezičasech a druhou Švédku Ebbu Anderssonovou nakonec porazila o 9,2 sekundy. Třetí skončila další švédská běžkyně Charlotte Kallaová, která ztratila na vítězku 15,7 vteřiny.

Třicetiletá Johaugová, která kvůli trestu za doping přišla o dvě předchozí sezony, si v SP připsala 44. výhru v kariéře a v průběžném hodnocení seriálu se posunula na druhé místo.

Kateřina Razýmová, kterou od úvodního sprintu v Ruce trápí bolavá kyčel, v Lillehammeru nebodovala. Jediná česká závodnice na startu obsadila s odstupem 3:37,1 minuty za Johaugovou 52. místo.

Johaugová a Röthe vyhráli distanční závody v Lillehammeru

Nor Sjur Röthe, vyhledávající delší tratě, se v pátečním sprintu díval se smířlivým úsměvem na záda svých rychlejších protivníků, ve své rozjížďce dojel poslední, ale v sobotu přišel jeho den. Ve složitých podmínkách, kdy obleva způsobila, že závodníci se prodírali těžkým sněhem, si po třech letech připsal druhé vítězství v závodě Světového poháru v kariéře. O šest sekund za ním zaostal jeho krajan Didrik Tönseht, třetí dobruslil Rus Denis Splicov. Švýcarská legenda běhu na lyžích Dario Cologna dojel čtvrtý.

Češi na body nedosáhli, nejlepší z nich byl Petr Knop na 65. místě se ztrátou 3:28,1 minuty, Adam Fellner doběhl 80. Největší naděje českého běhu Michal Novák, kterému chyběl v předcházejících podnicích na body vždy jen kousek, závod nedokončil. "Mrzí mě to o to víc, že jsem měl závod dobře rozjetý, i když jsem cítil, že nejsem úplně v optimálním stavu. Bohužel se mi v posledním okruhu v jedné zatáčce chytla lyže do hlubokého sněhu, spadl jsem a asi tu lyži zlomil, čehož jsem si ale všiml až v dalším sjezdu. Bohužel se na tom nedalo dál jet," řekl Novák na svazovém webu.

Světový pohár v klasickém lyžování pokračuje v Lillehammeru zítra stíhačkami, v nichž závodníci budou startovat v rozestupech na základě výkonů ve včerejších sprintech a dnešních distančních závodech.

Muži - 15 km volně: 1. Röthe 36:34,0, 2. Tönseth (oba Nor.) -6,0, 3. Spicov (Rus.) -28,6, 4. Cologna (Švýc.) -38,3, 5. Melničenko (Rus.) -40,6, 6. Musgrave -45,1, 7. Iversen -45,5, 8. Krueger -47,0, 9. Holund -48,7, 10. Sundby (všichni Nor.) -49,2, ...65. Knop -3:28,1, 80. Fellner -4:24,3, Novák (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 222, 2. Iversen 208, 3. Klaebo (Nor.) 141, 4. Halfvarsson (Švéd.) 131, 5. Harvey (Kan.) 98, 6. Sundby 94.

Ženy - 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 26:22,4, 2. Anderssonová -9,2, 3. Kallaová (obě Švéd.) -15,7, 4. Östbergová (Nor.) -34,8, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -43,5, 6. Hagaová (Nor.) -55,9, 7. Stadloberová (Rak.) -1:01,9, 8. Wengová (Nor.) -1:08,1, 9. Bjornsenová (USA) -1:17,0, 10. Ingemarsdotterová (Švéd.) -1:22,0, ...52. Razýmová (ČR) -3:37,

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Bělorukovová (Rus.) 168, 2. Johaugová 150, 3. Kallaová 149, 4. Pärmäkoskiová 138, 5. Ingemarsdotterová 133, 6. Bjornsenová 127.