Jakš skončil v Toblachu osmnáctý, Björgenová dál kraluje

Toblach (Itálie) Martin Jakš skončil osmnáctý v klasické desítce světového poháru v Toblachu, jež byla čtvrtou etapou Tour de Ski. Závod vyhrál Kazach Alexej Poltoranin o půl sekundy před Rusem Jevgenijem Bělovem. Díky sedmému místu se v čele Tour těsně udržel Nor Petter Northug, Jakš je šestadvacátý. Northugova krajanka Marit Björgenová vyhrála i čtvrtou etapu Tour a suverénně míří za celkovým triumfem v seriálu, který jí ještě v bohaté sbírce úspěchů chybí.

Martin Jakš
zdroj: Isifa/EPA

Jakš je posledním českým mužem v soutěži, jelikož sprinter Dušan Kožíšek po úterním desátém místu v Münstertalu podle plánu odstoupil. Jakš začal opatrněji a postupně se posunoval výsledkovou listinou vzhůru. V polovině trati figuroval na 24. místě, ale v cíli byl o šest míst lepší. Osmnáctý skončil Jakš v sezoně už potřetí. Stejně dojel koncem listopadu na 15 km klasicky v Kuusamu i v prosinci na stejné distanci bruslením v Davosu.

Necelé tři kilometry před cílem vedl Bělov před Švédem Callem Halfvarsssonem, ale nejlepší závěr předvedl Poltoranin a doběhl si pro devátý triumf v kariéře. Třetí skončil Nor Martin Johnsrud Sundby a z pozice obhájce titulu se v pořadí Tour de Ski dotáhl na krajana Northuga, na kterého ztrácí jen 1,5 vteřiny. Třetí je tři etapy před koncem Bělov. Jakšovi patří s odstupem tří minut na Northuga 26. místo.

Kazach jako jediný z elitní desítky Tour vsadil na lyže bez stoupacích vosků a odjel závod soupaží. "To pro mě byla nová zkušenost. Rozhodl jsem se jet na bruslařských lyžích až deset minut před startem. Jely perfektně," liboval si Poltoranin, který v Toblachu vyhrál etapu Tour de Ski i předloni.

Johnsrud Sundby si stěžoval na únavu po úterním sprintu. "Alexej si zaslouží velké uznání. Snad se povede zítra spolupracovat. Dovedu si představit volnější tempo ve stoupání a rychlé sjezdy," uvedl norský lídr Světového poháru, který před startem ztrácel na vedoucího Northuga 25 sekund.

Björgenová si připsala už šesté vítězství za sebou. Svou krajanku a loňskou vítězku Tour i Světového poháru Therese Johaugovou porazila téměř o 11 sekund, třetí byla další Norka Heidi Wengová. Vrabcová-Nývltová na vítězku ztratila 55 sekund, za dvacítkou zaostala jen o tři sekundy.

"Forma je výborná, ani nejsem unavená," prohlásila Björgenová. Šestinásobná olympijská vítězka vede celkové pořadí o minutu a 34 sekund před Wengovou.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu:

Muži - 10 km klasicky: 1. Poltoranin (Kaz.) 22:51,8 min., 2. Bělov (Rus.) -0,5, 3. Johnsrud Sundby (Nor.) -4,2, 4. Halfvarsson (Švéd.) -9,4, 5. Cologna (Švýc.) -14,3, 6. Richardsson (Švéd.) -20,4, 7. Northug -22,8, 8. Dyrhaug -23,4, 9. Rönning (všichni Nor.) -26,3, 10. Niskanen (Fin.) -26,5, ...18. Jakš -40,1.
Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 etap): 1. Northug 1:16:54,6, 2. Johnsrud Sundby -1,5, 3. Bělov -6,4, 4. Halfvarsson -13,6, 5. Poltoranin -26,5, 6. Cologna -54,8, ...26. Jakš -3:00,3.
Průběžné pořadí SP (po 14 z 28 závodů): 1. Johnsrud Sundby 673, 2. Halfvarsson 538, 3. Krogh (Nor.) 505, 4. Northug 449, 5. Cologna 358, 6. Dyrhaug 294, ...33. Jakš 87, 46. Kožíšek 55, 58. Bauer 40.

Ženy - 5 km klasicky: 1. Björgenová 12:48,5, 2. Johaugová -10,8, 3. Wengová (všechny Nor.) -13,1, 4. Wikenová (Švéd.) -13,8, 5. Kowalczyková (Pol.) -17,6, 6. Kyllönenová (Fin.) -19,8, 7. Šapovalovová (Rus.) -21,1, 8. Bjornsenová (USA) -22,7, 9. Östbergová (Nor.) -26,1, 10. Haagová (Švéd.) -31,6, ...26. Vrabcová-Nývltová -55,0.
Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 etap): 1. Björgenová 52:02,7, 2. Wengová -1:34,3, 3. Johaugová -2:16,5, 4. Östbergová -2:51,3, 5. Kowalczyková -3:24,8, 6. Wikenová -3:30,2, ...15. Vrabcová-Nývltová -4:34,5.
Průběžné pořadí SP (po 14 z 28 závodů): 1. Björgenová 1049, 2. Johaugová 675, 3. Wengová 642, 4. Östbergová 609, 5. Fallaová (Nor.) 386, 6. Kallaová (Švéd.) 354, ...32. Nováková 79, 41. Vrabcová-Nývltová 52.