Lyžování ČR 2024

Jakš doběhl v Toblachu 21., vyčerpaná Nováková z Tour odstoupila

Toblach (Itálie) - Martin Jakš skončil jednadvacátý v závodu Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou v italském Toblachu. Zvítězil Nor Finn Haagen Krogh o 3,6 vteřiny před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym, který si tak po šesté etapě upevnil vedení v Tour de Ski.

Haagen Krogh
zdroj: ČTK/AP

V závodu žen na 5 km volně dojela Petra Nováková vyčerpaná na posledním 46. místě a po konzultaci s lékařem národního týmu se rozhodla z Tour de Ski odstoupit. Překvapivou vítězkou se stala Američanka Jessica Digginsová, která za sebe odsunula čtveřici favorizovaných Norek. Druhá byla o devět desetin sekundy Heidi Wengová, třetí dojela Ingvild Flugstad Östbergová a dál vede Tour de Ski.

Jakš na trati ztratil na vítěze 47,1 sekundy. "Bylo to lepší než v Německu. Před závodem jsem si dával za cíl dojet Baumanna, který byl v celkovém pořadí asi 20 sekund přede mnou, a to se mi povedlo," uvedl.

Krogh se celý závod pohyboval na mezičasech v nejlepší trojici. Ve druhé části těsně prohrával se Sundbym, ale v cíli byl rychlejší.

V celkovém pořadí tour útočí Sundby, který suverénně vede i hodnocení SP, na vítězný hattrick a v čele už má náskok skoro minutu a půl před dalším krajanem Petterem Northugem. Krogh se posunul na čtvrté místo, ale má odstup přes dvě minuty.

Nováková v Tour de Ski končí

Nováková startovala s číslem jedna a na mezičasu 1,7 km ještě figurovala na 16. místě. Pak ale začala ztrácet a za vítězkou nakonec zaostala téměř o dvě minuty. "Petra ujela 500 metrů, pak přišla prakticky úplně o sílu a dojela opravdu jen silou vůle," řekl svazovému webu lékař národního týmu Martin Koldovský.

Po rozhodnutí odstoupit Nováková nedokončí ani svou druhou Tour a nyní už je na cestě domů. "Během závodu se mi udělalo špatně, nevím, z jakého důvodu. Teď mířím domů na vyšetření, která řeknou víc, a doufám, že se budu moct brzy vrátit na lyže," uvedla dvaadvacetiletá lyžařka, které po závodě patřilo 28. místo v celkovém pořadí prestižního miniseriálu.

Oba zbývající závody Tour de Ski se pojedou o víkendu ve Val di Fiemme. V nedělním finále běžce tradičně čeká náročný výběh do sjezdovky Alpe Cermis.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu (Itálie):

Muži - 10 km volně: 1. Krogh 22:07,8, 2. Sundby (oba Nor.) -3,6, 3. Manificat (Fr.) -14,6, 4. Usťugov (Rus.) -16,0, 5. Holund (Nor.) -18,0, 6. Bělov (Rus.) -19,2, 7. D. Cologna (Švýc.) -22,3, 8. Iversen (Nor.) -23,1, 9. Volžencev -29,0, 10. Bessměrtnych (oba Rus.) -31,3, ...21. Jakš (ČR) -47,1.

Průběžné pořadí Tour (po 6 z 8 etap): 1. Sundby 2:37:18,0, 2. P. Northug (Nor.) -1:28,1, 3. Usťugov -1:31,8, 4. Krogh -2:07,5, 5. Poltoranin (Kaz.) -2:11,4, 6. Tönseth (ŻÉ) -2:16,9, ...22. Jakš -6:18,2.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 36 závodů): 1. Sundby 922 b., 2. P. Northug 580, 3. Krogh 475, 4. Dyrhaug 393, 5. Röthe (oba Nor.) 385, 6. Usťugov 370, ...51. Jakš 44.

Ženy - 5 km volně: 1. Digginsová (USA) 13:15,5, 2. Wengová -0,9, 3. Östbergová -1,5, 4. Hagaová -8,4, 5. Johaugová (všechny Nor.) -9,6, 6. Niskanenová (Fin.) -11,5, 7. Kallaová (Švéd.) -12,3, 8. Herrmannová -15,7, 9. Böhlerová (obě Něm.) -20,5, 10. Stadloberová (Rak.) -22,2, ...46. Nováková (ČR) -1:55,1.

Průběžné pořadí Tour (po 6 z 8 etap): 1. Östbergová 1:37:49,2, 2. Johaugová -25,3, 3. Wengová -2:27,5, 4. Kyllönenová (Fin.) -5:15,9, 5. Niskanenová -5:29,5, 6. Kallaová -5:30,7, ...28. Nováková -11:22,9.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 36 závodů): 1. Johaugová 891, 2. Östbergová 814, 3. Wengová 654, 4. Nilssonová (Švéd.) 551, 5. Kallaová 492, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) 447, ...25. Nováková 151, 64. Grohová (ČR) 10.