Dramatický finiš štafety ovládli před Rusy Norové, zvítězily i jejich reprezentační kolegyně

La Clusaz (Francie) - První štafetový závod sezony zvládli nejlépe norští běžci. V nervydrásajícím finiši závodu v La Clusaz zvítězil tým ve složení Didrik Tönseth, Martin Johnsrud Sundby, Anders Glöersen a Finn Haagen Krogh na trati 4x8 km těsně před Rusy. Mnohem suverénnějším způsobem ovládly štafetu norské lyžařky, které skončily první o 50 sekund před Finskem.

Radující se Finn Haagen Krogh
zdroj: ISIFA/AFP autor: FABRICE COFFRINI

Norské vítězství vybojoval Krogh, který v dramatickém finiši dvou výborných sprinterů porazil o dvě desetiny sekundy Sergeje Usťugova. Třetí skončila s odstupem necelých osmi sekund domácí Francie.

Čeští reprezentanti bez Lukáše Bauera na nejlepší nestačili, Martin Jakš, Aleš Razým, Petr Knop a Dušan Kožíšek obsadili třinácté místo. Na vítězné Nory ztratili přes čtyři minuty, za nimi doběhl už jen druhý tým Norska. Štafeta Kazachstánu byla po třetím úseku stažena ze závodu, protože byla na trati dostižena o kolo.

Štafetu žen na Světovém poháru v La Clusaz vyhrály norské lyžařky ve složení Ingvild Flugstad Östbergová, Marit Björgenová, Ragnhild Hagaová a Heidi Wengová o 50 sekund před Finskem, třetí byly Švédky. České běžkyně obsadily deváté místo.

SP v běhu na lyžích v La Clusaz (Francie) - štafety

Muži - 4x8 km: 1. Norsko (Tönseth, Sundby, Glöersen, Krogh) 1:11:25,7, 2. Rusko (Bělov, Legkov, Červotkin, Usťugov) -0,2, 3. Francie (Gaillard, Jeannerod, Parisse, Manificat) -7,7, 4. Německo 12,8, 5. Švédsko -26,8, 6. Itálie -28,2, ...13. ČR (Jakš, Razým, Knop, Kožíšek) -4:02,5.

Ženy - 4x4 km: 1. Norsko (Östbergová, Björgenová, Hagaová, Wengová) 39:23,3, 2. Finsko (Saarinenová, Kyllönenová, Roponenová, Mononenová) -50,2, 3. Švédsko (Wikenová, Nilssonová, Rydqvistová, Dyviková) -1:08,9, 4. Rusko -1:29,1, 5. Německo -1:45,0, 6. Švýcarsko -1:59,2, ...9. ČR (Smutná, Grohová, Nováková, Sixtová) -3:14,0.