V šachu

Digginsová vyběhla na Alpe Cermis druhá, ale Tour de Ski vyhrála. Razýmová je desátá

První americkou vítězkou série Tour de Ski v běhu na lyžích se stala Jessie Digginsová. Ta v závěrečné osmé etapě s obávaným stoupáním do sjezdovky na Alpe Cermis skončila druhá za Švédkou Anderssonovou. Švédka skončila třetí za Stupakovou. Nejlepší česká reprezentantka Kateřina Razýmová doběhla v závěrečné etapě šestá a celkově je desátá.

Jessie Digginsová v cíli Tour de Ski
zdroj: ČTK/AP autor: Alessandro Trovati

Američanka nejlépe využila absence norského týmu, jehož reprezentantky vyhrály posledních sedm ročníků Tour de Ski.

Poslední etapa se jela hromadně a Razýmová do ní vstupovala ze 16. místa. Zajela si nejlepší výsledek v této sezoně Světového poháru a druhý nejlepší v kariéře. "Bylo to opravdu náročné. Ale chytila jsem dobrou skupinku, jejíž tempo mi vyhovovalo, a pak se mi ji ještě povedlo na posledních metrech předjet, takže ideální," radovala se Razýmová v tiskové zprávě svazu.

Na dnes nejrychlejší Ebbu Anderssonovou ze Švédska, která se posunula z devátého na třetí místo, ztratila minutu a 17,4 sekundy. Kvůli společnému startu neměla česká lyžařka přehled o své pozici. "Na trati jsem vůbec nevěděla, na jakém místě jedu, ani jak jsem na tom celkově. Jenom jsem si říkala, že to musím holkám vrátit, a to se mi podařilo. A že jsem do 10. místa, to mi přijde neuvěřitelné," uvedla devětadvacetiletá závodnice.

Ani moc nedoufala, že by vysněná desítka v celkovém pořadí mohla klapnout. "Pomohly mi k tomu také dobré lyže. Chtěla bych za to poděkovat celému servisnímu týmu, protože dělají práci, která není vidět, ale je pro nás důležitá," dodala.

Zhruba devět sekund za Anderssonovou finišovala Digginsová, která celkově vyhrála o minutu a 24,8 sekundy před Ruskou Julií Stupakovou. Je první americkou vítězkou tohoto prestižního etapového podniku

Z českých reprezentantek vedle Razýmové bodovala také Kateřina Janatová, která obsadila 30. příčku. Celkově skončila devětatřicátá těsně před Petrou Hynčicovou, jež dnes dojela na vrchol na 39. místě. Janatová nenavázala na loňský výsledek z Tour de Ski, kdy i při účasti silné norské reprezentace obsadila 27. místo.

SP a závěrečný díl Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme (Itálie):

Ženy - 10 km volně s hromadným startem: 1. Anderssonová (Švéd.) 36:45,6, 2. Digginsová (USA) -9,2, 3. Claudelová (Fr.) -32,6, 4. Stupaková -40,0, 5. Sorinová (obě Rus.) -1:04,3, 6. Razýmová (ČR) -1:17,4, 7. Brennanová (USA) -1:17,8, 8. Hennigová (Něm.) -1:23,6, 9. Něchajevská (Rus.) -1:27,6, 10. Eidukaová (Lot.) -1:29,2, ...30. Janatová -3:15,2, 39. Hynčicová (obě ČR) -3:52,6.

Konečné pořadí Tour (po 8 závodech): 1. Digginová 3:04:45,8, 2. Stupaková -1:24,8, 3. Anderssonová -2:00,8, 4. Sorinová -2:58,1, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -3:23,0, 6. Brennanová -3:27,6, ...10. Razýmová -5:21,2, 39. Janatová -17:11,0, 40. Hynčicová -17:45,4

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Digginsová 932, 2. Stupaková 802, 3. Brennanová 794, 4. Sorinová 780, 5. Anderssonová 671, 6. Něprjajevová (Rus.) 658, ...15. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 45. Beranová (ČR) 53, 63. Hynčicová 20, 71. Nováková (ČR) 12.