Björgenová v Oslu posedmé triumfovala na 30 kilometrů

Svůj sedmý triumf ve Světovém poháru v běhu na lyžích ze závodu na 30 kilometrů v Oslu vybojovala domácí Marit Björgenová. I když po výměně lyží ztrácela v polovině trati 36 sekund, skvělou stíhací jízdou se dotáhla do čela a zvítězila s náskokem 3,6 sekundy před Američankou Jessicou Digginsovou. Třetí doběhla další domácí závodnice Ragnhild Hagaová s odstupem 4,3 sekundy.

Vítězná Marit Björgenová
zdroj: Reuters autor: NTB SCANPIX

Sedmatřicetiletá Björgenová si připsala 113. vítězství ve Světovém poháru a opět vylepšila svou fenomenální bilanci. Sedmým triumfem v ženském maratonu překonala rekord Italky Stefanie Belmondové. Třicítku ovládla i na únorových olympijských hrách, kde se běželo klasickou technikou.

"Je to úžasné, že se mi povedlo dneska vyhrát. Myslela jsem, že budu bojovat o čtvrté místo," přiznala Björgenová. "Když jsem najížděla do posledního kola, ztrácela jsem na vedoucí skupinu asi 20 sekund. Povedlo se mi postupně ukrajovat vteřinu po vteřině. Když si soupeřky nevyměnily lyže, věděla jsem, že za to zaplatí a budu ve výhodě. Po jejich dojetí jsem do toho musela dát všechno," líčila nejúspěšnější sportovkyně v historii zimních olympiád.

Digginsová byla spokojená i s druhou příčkou. "Neměla jsem žádnou taktiku, prostě jsem do toho bušila. Přišlo mi, že skoro celou třicítku sprintuju. Vyměnit si lyže by byl chytrý tah, ale já se soustředila jen na běh. Byla jsem hodně vpředu, takže jsem neměla přehled, kdo si lyže mění. Nelituju toho," uvedla olympijská šampionka ve sprintu dvojic.

Na 18. místě s více než tříminutovou ztrátou dokončila závod vedoucí žena Světového poháru Heidi Wengová. Čtyři závody před koncem sezony se její náskok před další Norkou Ingvild Flugstad Östbergovou, která obsadila šesté místo, zmenšil na 153 bodů.

Česká reprezentantka Kateřina Beroušková se kvůli nemoci premiéry v prestižním závodu na Holmenkollenu nedočkala.

Björgenová si připsala další vítězství, tentokrát na 30 km v Oslu

Výsledky SP v běhu na lyžích v Oslu

Ženy - 30 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 1:18:12,4, 2. Digginsová (USA) -3,6, 3. Hagaová (Nor.) -4,3, 4. Kallaová (Švéd.) -4,4, 5. Jacobsenová -11,6, 6. Östbergová (obě Nor.) -1:39,5, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:51,7, 8. Böhlerová (Něm.) -2:10,2, 9. Stadloberová (Rak.) -2:11,6, 10. Anderssonová (Švéd.) -2:11,9.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 30 závodů): 1. Wengová (Nor.) 1424, 2. Östbergová 1271, 3. Digginsová 1164, 4. Pärmäkoskiová 1064, 5. Stadloberová 804, 6. Kallaová 774, ...27. Nováková 208, 81. Beroušková (obě ČR) 26.