Evropská a Konferenční liga UEFA

Beranová jela finále sprintu v Tallinu, Klaebo počtvrté vyhrál Světový pohár

Tereza Beranová se dostala v Tallinnu až do finále sprintu volnou technikou a konečným šestým místem vyrovnala své maximum ve Světovém poháru. Vyhrála Norka Kristine Skistadová. V závodě mužů suverénně zvítězil její krajan Johannes Hösflot Klaebo a počtvrté v kariéře vybojoval celkové prvenství v seriálu.

Finále sprintu žen na SP v Tallinu

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Beranová prošla v závodu na 1400 metrů volnou technikou z kvalifikace až 28. časem, na světovou šampionku Jonnu Sundlingovou ze Švédska ztratila bezmála 13 sekund.

Ve čtvrtfinálové rozjížďce se ale česká lyžařka prosadila na postupové druhé místo, když předjela i vedoucí ženu SP Tiril Udnes Wengovou z Norska.

V semifinále pak dojela Beranová třetí, ale o setinu za sebou udržela Švédku Maju Dahlqvistovou a postoupila díky dosaženému času.

V závěrečné jízdě se však nedokázala odlepit z posledního místa a stejně jako v prosinci v Beitostölenu a na lednové etapě Tour de Ski ve Val di Fiemme skončila šestá.

Beranová přitom předchozí závody ve Falunu kvůli zdravotním potížím vynechala. "V pondělí jsem si koupila špatnou letenku a myslela jsem si, že horší už to být nemůže. Po Drammenu jsem se čtyři dny nemohla zvednout z postele a přicházely myšlenky o předčasném konci sezony. A dnes se můžu pyšnit postupem do finále sprintu," radovala se Beranová.

Přiznala, že ji potěšil už kvalifikační výsledek. "V rozjezdech jsem se dokázala na konci prodrat dopředu, tedy kromě finále, do nějž mi nezbylo dostatek sil. Právě vytrvalost mě aktuálně dělí od pódia. Doufám, že na podobné výsledky navážu nejen já, ale celý tým v Lahti," dodala Beranová.

Skistadová ve finiši porazila Sundlingovou o 13 setin a navázala na triumfy z Drammenu a Falunu.

Vítězný hattrick dovršil pod světly v estonské metropoli i šestadvacetiletý Klaebo, který ve finále zvítězil o více než dvě a půl sekundy před Lucasem Chavanatem z Francie. Velký glóbus přidal k malému sprinterskému, který si zajistil už v sobotu.

Lepší z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který na 33. místě zaostal za postupem do vyřazovacích jízd o 33 setin sekundy. Novák byl o dalších 61 setin pomalejší a skončil osmatřicátý.

"Kvalifikace byla velmi špatná, vůbec jsem ji nezvládl technicky, na vině byl hlavně špatný odraz. Fyzicky jsem se cítil dobře, závod mě vůbec nebolel, ale bohužel technika zklamala," řekl Novák, který je v SP nadále devátý.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální. Pokud je Klaebo oba ovládne, vyrovná absolutní maximum krajanky Therese Johaugové, která nasbírala 20 vítězství v sezoně 2019/20.

SP v běhu na lyžích v Tallinnu – sprint volnou technikou:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 2:14,35, 2. Chavanat (Fr.) -2,62, 3. E. Northug (Nor.) -3,70, 4. Anger (Švéd.) -3,80, 5. Valnes (Nor.) -7,08, 6. Grate (Švéd.) -15,77, ...v kvalifikaci 33. Černý, 38. Novák.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. Klaebo 2482, 2. Golberg (Nor.) 2061, 3. Pellegrino (It.) 1551, 4. Holund 1218, 5. Krüger 1185, 6. Tönseth (všichni Nor.) 1175, ...9. Novák 929, 38. Černý 390, 73. Šeller 192, 134. Fellner 53.

Ženy: 1. Skistadová (Nor.) 2:34,58, 2. Sundlingová (Švéd.) -0,13, 3. Fähndrichová (Švýc.) -2,33, 4. Rydzeková (Něm.) -5,61, 5. Quintinová (Fr.) -8,28, 6. Beranová -9,40, ...15. Janatová – vyřazena ve čtvrtfinále.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. T. U. Wengová (Nor.) 1888, 2. Digginsová (USA) 1778, 3. Niskanenová (Fin.) 1670, 4. Brennanová (USA) 1486, 5. Fähndrichová 1336, 6. Karlssonová (Švéd.) 1220, ...22. Janatová 759, 40. Razýmová 426, 41. Beranová 416, 87. Antošová 91, 127. P. Nováková 25, 158. A. Nováková 6.