Následuje
Panorama

Zkrácený Hahnenkamm vyhrál Nor Jansrud, Bank dojel 19.

Kitzbühel Nejslavnější sjezd světa v Kitzbühelu, jenž byl letos kvůli mlze v horní části výrazně zkrácen, vyhrál norský lyžař Kjetil Jansrud. Třetí muž z páteční kombinace Ondřej Bank dojel devatenáctý a poprvé v životě si na sjezdovce Streif připsal ve sjezdu body do světového poháru. O 19. místo se Bank dělil s dalšími dvěma lyžaři, na Jansruda ztratil 85 setin.

Kjetil Jansrud
zdroj: AP autor: Jean-christophe Bott

Legendární závod na Hahnenkammu výrazně ovlivnilo počasí. Kvůli špatné viditelnosti byl start postupně odkládán až o dvě hodiny a nakonec se jelo na zkrácené trati. Lyžaři tak neabsolvovali například kultovní "Mausefalle" a další atraktivní úseky a zvládli závod za méně než minutu. Sjezd byl tedy kratší i než páteční superobří slalom.

Čtyřiatřicetiletý Bank den poté, co si dvanáctým místem vylepšil svůj nejlepší výsledek v SP v super-G a poté stanul podruhé v kariéře na stupních vítězů, znovu potvrdil svou aktuální formu v rychlostních disciplínách. Nenavázal sice na týden starou senzační devátou příčku ve Wengenu, nicméně zaznamenal nejlepší umístění ve sjezdu na Streifu, kde měl před sedmi lety v tréninku těžký pád, který ho připravil o půldruhého roku závodění.

"Zkrácení nikdy není dobré, obzvlášť pro mě jako pro technického závodníka. A když jsem měl z tréninků najetý hlavně ten vršek, tak mě to mrzelo," řekl Bank, jenž si kvůli vyplé lyži v druhém tréninku neprojel v dolní části podruhé obávanou levotočivou odkloněnou zatáčku "Hausberg". "Chyběl mi tam ten jeden průjezd, nebyl jsem si jistý nejlepší stopou a neposlal jsem to tam tak, jak by se hodilo. A v tom sprintu mě to stálo desetinky," vysvětlil.

Olympijský vítěz v super-G Jansrud vyhrál v Kitzbühelu poprvé a připsal si celkově osmé prvenství ve Světovém poháru. Druhého Dominika Parise z Itálie porazil o pouhé dvě setiny sekundy, třetí byl se ztrátou 21 setin Francouz Guillermo Fayed.

"Vítěz z Kitzbühelu, to zní super," pochvaloval si Jansrud. "Jezdilo se mi tu dobře celý týden. Ze zkrácení jsem neměl radost, protože moje nejsilnější část je ta horní. Ale stejně je to pro mě úžasný den mé největší vítězství," řekl devětadvacetiletý Nor.

Jansrud potvrdil vedení v hodnocení sjezdu a v celkovém pořadí SP se přiblížil na 82 bodů vedoucímu Marcelu Hirscherovi. Rakouský obhájce glóbu si nicméně bude moci vzít náskok zpět v nedělním slalomu.

Na start se nepostavil Bode Miller, jenž sice absolvoval dva tréninky, závod se ale rozhodl s ohledem na blížící se MS vynechat. Sedmatřicetiletý Američan, jenž se v listopadu podrobil operaci zad, tak pojede na šampionát do Colorada bez jediného absolvovaného závodu SP.

Výsledky SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu:

Muži - sjezd: 1. Jansrud (Nor.) 58,16, 2. Paris (It.) -0,02, 3. Fayed (Fr.) -0,21, 4. Streitberger (Rak.) -0,39, 5. Nyman (USA) -0,41, 6. Innerhofer (It.) -0,42, 7. Baumann (Rak.), Küng (Švýc.) a Heel (It.) všichni -0,43, 10. Mayer (Rak.) -0,47, ...19. Bank -0,85.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 10 závodů): 1. Jansrud 439 b., 2. Paris 312, 3. Fayed 270, 4. Nyman 254, 5. Feuz (Švýc.) 248, 6. Reichelt (Rak.) 225, ...24. Bank 63.

Průběžné pořadí SP (po 23 z 38 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 916, 2. Jansrud 834, 3. Pinturault (Fr.) 611, 4. Paris 603, 5. Neureuther a Dopfer (oba Něm.) 542, ...26. Bank 199, 130. Krýzl 9, 133. Vráblík 7.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy