BBV po 25 letech

Vlhové v Lienzu soupeřky nestačily, Dubovská desáté místo neudržela

Při neúčasti Mikaely Shiffrinové, která má pozitivní test na covid-19, neměla slovenská reprezentantka Petra Vlhová v Lienzu soupeřku a vyhrála už patnáctý slalom ve Světovém poháru. Česká slalomářka Martina Dubovská se po prvním kole dělila o desáté místo s Holdenerovou ze Švýcarska a v kole druhém klesla o dvě místa a skončila dvanáctá. Druhá Češka Elese Sommerová byla  padesátá a do druhého kola nepostoupila.

Dubovská ve druhém zajela na sjezdovce Schlossberg třináctý čas a na šesté umístění v nejlepší desítce nakonec nedosáhla. Na Vlhovou ztratila 1,68 sekundy. Dvanáctá příčka je pro Dubovskou druhé nejlepší umístění v sezoně. V Killingtonu byla osmnáctá a v Levi třináctá a šestá, což je také jejím dosavadním maximem v kariéře. Druhá česká závodnice Elese Sommerová vypadla v dopoledním prvním kole.

"Každé body jsou super. Je to skvělé, jsem šťastná, že tam konečně jsem s přehledem, ale chci samozřejmě jezdit rychleji," řekla Radiožurnálu Dubovská, která na svahu v Lienzu bodovala poprvé.

Po prvním kole byla na dělené desáté pozici. "Chybovala jsem na rovině, ale možná mě to nakoplo v jízdě. To bylo celkem dobré umístění," hodnotila.

Ve druhém kole, které stavěl její trenér Andrej Prevuzňák, zajela na sjezdovce Schlossberg třináctý čas. "Nevyužila jsem to, jak jsem mohla. Trenér ze mě nebude extrémně nadšený. Nešla jsem koleny úplně technicky dobře," řekla Dubovská, která tak nakonec nedosáhla na šesté umístění v nejlepší desítce. Na Vlhovou ztratila 1,68 sekundy.

Mezi brankami se snaží přidat na agresivitě. "Zkouším víc riskovat, abych se posunula vpřed, ale mám před sebou ještě hodně práce a doufám, že se to bude zlepšovat."

Šestadvacetiletá Vlhová zvítězila s náskokem 51 setin sekundy před mistryní světa Katharinou Liensbergerovou z Rakouska. Třetí příčku se ztrátou 68 setin obsadila Michelle Gisinová ze Švýcarska.

Majitelka velkého glóbu z minulé sezony Vlhová ovládla třetí ze čtyř dosavadních slalomů v ročníku. Její jedinou přemožitelkou je Američanka Mikaela Shiffrinová, která kvůli koronaviru v Lienzu nestartovala. Vlhová si připsala také jubilejní 50. umístění na stupních vítězů.

V hodnocení slalomu patří Vlhové první místo s náskokem 120 bodů před Shiffrinovou. V celkovém pořadí je slovenská lyžařka s 615 body třetí, druhá je Italka Sofia Goggiaová (657) a první s 750 body Shiffrinová.

SP ve sjezdovém lyžování v Lienzu (Rakousko):

Ženy - slalom: 1. Vlhová (SR) 1:42,10 (51,53+50,57), 2. Liensbergerová (Rak.) -0,51 (51,80+50,81), 3. Gisinová (Švýc.) -0,68 (51,61+51,17), 4. Truppeová (Rak.) -0,78 (52,55+50,33), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,04 (52,51+50,63), 6. Gallhuberová (Rak.) -1,40 (52,78+50,72), 7. Rastová (Švýc.) -1,48 (52,06+51,52), 8. Holtmannová (Nor.) -1,49 (52,11+51,48), 9. St. Germainová (Kan.) -1,52 (52,30+51,32), 10. Hectorová (Švéd.) -1,60 (52,62+51,08), ...12. Dubovská -1,68 (52,51+51,27), v prvním kole 50. Sommerová (obě ČR) 56,37.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Vlhová 380 b., 2. Shiffrinová (USA) 260, 3. Liensbergerová 202, 4. Holdenerová 191, 5. Dürrová (Něm.) 178, 6. Gisinová 161, ...11. Dubovská 95.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 750, 2. Goggiaová (It.) 657, 3. Vlhová 615, 4. Hectorová 424, 5. Brignoneová (It.) 407, 6. Siebenhoferová (Rak.) 341, ...38. Dubovská 95, 55. Ledecká (ČR) 51.