Buly - debata expertů

Vlhová odrazila nápor vracející se Shiffrinové a Dubovská skončila v Levi dvanáctá

Finské Levi sledovalo návrat slalomové hvězdy Mikaely Shiffrinové po 300 dnech do Světového poháru, a tím pádem opět duel s její rivalkou. Slovenská lyžařka Petra Vlhová byla úspěšnější a Američanku porazila o 18 setin sekundy. Z českých lyžařek se nejvíce dařilo Martině Dubovské, která skončila na dvanácté příčce.

Petra Vlhová po triumfu v Levi

Dubovská potvrdila, že se jí v Levi daří, a vybojovala druhý nejlepší výsledek v kariéře. Po prvním kole byla třináctá s odstupem 16 setin na první desítku. V součtu obou kol ztratila 2,49 sekundy na obě slalomářské královny, které se dnes postaraly o to, že ani 27. pohárový slalom v řadě neměl jinou vítězku než Vlhovou či Shiffrinovou.

"Bylo super konečně zase závodit a ne furt jen trénovat. Z dvanáctého místa se těším hodně. Před startem prvního kola nám s Gábinou dala vysílačkou dobrý report z trati Petra Vlhová řekla, že to je hodně 'easy' a rovně," uvedla Dubovská. "Jen mi v tom cíli druhého kola chyběla k ještě větší radosti Gabča. Doufám, že se brzy rozjezdí a budeme tam dvě, tak jako loni," dodala.

Gabriela Capová v prvním závodu po téměř roce a zranění kolena obsadila 51. místo, třetí česká reprezentantka Elese Sommerová po chybě první kolo nedokončila.

Slovenská obhájkyně malého křišťálového glóbu byla nejrychlejší v obou kolech, přičemž to druhé stavěl její italský kouč Livio Magoni. V první jízdě porazila americkou rivalku o 15 setin, ve druhé jen o tři. "Druhé kolo už bylo těžké. Stojíte jako poslední nahoře a chcete to potvrdit. To už je tlak cítit. Nebyla to perfektní jízda, ale vyšlo to," řekla Vlhová.

Shiffrinová závodila po deseti měsících a rovných 300 dnech. Po náhlém úmrtí otce již v lednu ukončila sezonu a při startu SP v říjnu v Söldenu léčila bolavá záda. V počtu vítězných závodů zůstala na čísle 66. Vlhová má nyní patnáct triumfů.

"Je to trochu bláznivé být zpátky po tak dlouhé době a tom všem. Ale jsem ráda, že jsem tady," řekla Shiffrinová. S Vlhovou opět neměly konkurenci a vždy jedna z nich vítězí ve slalomu v rámci SP už od ledna 2017. "Nic se nezměnilo a zároveň se změnilo všechno. Je fajn vidět zase všechny lyžovat," dodala.

Gabriela Capová obsadila 51. místo, třetí česká reprezentantka Elese Sommerová po chybě první kolo nedokončila.

SP ve sjezdovém lyžování v Levi (Finsko):

Ženy - úvodní slalom:

1. Vlhová (SR) 1:50,11 (54,19+55,92), 2. Shiffrinová (USA) -0,18 (54,34+55,95), 3. Liensbergerová (Rak.) -0,57 (54,71+55,97), 4. Holdenerová -1,35 (55,35+56,11), 5. Gisinová (obě Švýc.) -1,41 (55,26+56,26), 6. St-Germainová (Kan.) -1,42 (55,43+56,10), 7. Truppeová -1,77 (55,52+56,36), 8. Mairová (obě Rak.) -2,04 (55,85+56,30), 9. Meillardová (Švýc.) -2,10 (55,83+56,38), 10. Huberová (Rak.) -2,25 (55,63+56,73), ...12. Dubovská -2,49 (55,71+56,89), v 1. kole 51. Capová 58,26, Sommerová (všechny ČR) nedokončila 1. kolo.