Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Vlhová má velký křišťálový glóbus, Dubovská dojela ve slalomu devátá

Je hotovo. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová je nejúspěšnější lyžařkou této sezony ve Světovém poháru. Ve finále SP ve švýcarském Lenzerheide obsadila v závěrečném slalomu šesté místo a to jí stačilo k potvrzení celkového triumfu. Malý glóbus za slalom získala vítězka sobotního slalomu Katharina Liensbergerová z Rakouska, která v závodě předstihla druhou Mikaelu Shiffrinovou. Martina Dubovská dojela devátá.

Martina Dubovská
zdroj: ČTK/AP autor: Pontus Lundahl

Pětadvacetileté Vlhové stačilo k prvnímu triumfu pro Slovensko v celkovém hodnocení seriálu dnešní šesté místo. Před nedělním obřím slalomem, závěrečným závodem sezony, má náskok 136 bodů před Švýcarkou Larou Gutovou-Behramiovou, která po zrušení sjezdu a super-G do slalomu nenastoupila.

"Znamená to pro mě strašně moc. Píšu historii," řekla Vlhová, která se po dojezdu slalomu neradovala a vstřebávala emoce. "Nemůžu tomu uvěřit. Jsem i trochu zklamaná, že jsem přišla o malý glóbus za slalom, ale ten velký byl hlavní cíl. Byla to velmi náročná sezona, odjela jsem všechno a teď si to užiju."

Dubovská jela slalom ve finále SP jako první Češka po čtyřech letech a navázala na Šárku Strachovou. "Je to zadostiučinění, že jsme se sem konečně po tolika letech propracovali, takže to je super," řekla před startem Dubovská, kterou v zimě trápila bolavá záda a navíc jí v únoru zahynula při autonehodě matka.

Ve finálovém slalomu byla Dubovská devátá už po prvním kole a ve druhém pozici uhájila. Devátá příčka je pro rodačku z Třince druhým nejlepším výsledkem sezony i kariéry, nejlépe zajela před čtrnácti dny v Jasné, kde skončila osmá. "Mám radost, že jsem si v posledním závodě připsala další desítku," uvedla v tiskové zprávě.

Po dojezdu druhé jízdy jen těsně nevedla. "To mě trošku mrzelo, že jsem nebyla v zelených číslech. To jsem si moc přála, protože mi maminka vždycky říkala, že chce v cíli konečně vidět zelená čísla," řekla Dubovská a dodala: "Už můžu začít víc a víc riskovat, abych se dostávala ještě nejvýše. Mám tam i rezervy."

Celkově je ve slalomu desátá a výrazně si vylepšila své maximum, 32. místo z minulé sezony. "Je neuvěřitelné, že jsem po sezoně mezi deseti nejlepšími slalomářkami na světě. Moc si toho vážím a mám velkou radost, že jsem se do této společnosti po tolika letech úsilí propracovala," řekla Dubovská.

Letošní mistryně světa Liensbergerová ovládla poslední dva slalomy sezony. V boji o malý glóbus předčila Američanku Mikaelu Shiffrinovou o 35 bodů a pro Rakousko získala triumf v "nejtočivější" disciplíně po devíti letech.

Ženy - slalom:

1. Liensbergerová (Rak.) 1:49,77 (53,87+55,90), 2. Shiffrinová (USA) -1,24 (54,77+56,24), 3. Gisinová (Švýc.) -1,95 (55,11+56,61), 4. Lysdahlová (Nor.) -1,99 (54,57+57,19), 5. Hectorová (Švéd.) -3,11 (56,13+56,75), 6. Vlhová (SR) -3,15 (55,71+57,21), 7. Moltzanová (USA) -3,35 (56,14+56,98), 8. Slokarová (Slovin.) -3,36 (57,15+55,98), 9. Dubovská (ČR) -3,57 (56,29+57,05), 10. Noensová (Fr.) -3,59 (57,01+56,35).

Konečné pořadí slalomu (po 9 závodech): 1. Liensbergerová 690 b., 2. Shiffrinová 655, 3. Vlhová 652, 4. Gisinová 491, 5. Holdenerová (Švýc.) 415, 6. Dürrová (Něm.) 235, ...10. Dubovská 188.

Průběžné pořadí SP (po 30 z 31 závodů): 1. Vlhová 1392, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1256, 3. Gisinová 1085, 4. Shiffrinová 995, 5. Liensbergerová 863, 6. Bassinová (It.) 840, ...12. Ledecká (ČR) 453, 36. Dubovská 188.