Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Velký glóbus získala poprvé Brignoneová, závody v Aare byly zrušeny

Už ani ve Švédsku se lyžovat nebude. Závěrečné tři závody Světového poháru žen v Aare byly kvůli šíření koronaviru zrušeny. Velký křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu získala jako první Italka v historii Federica Brignoneová, Ester Ledecká byla ve své nejúspěšnější lyžařské sezoně desátá.

Federica Brignoneová
zdroj: ČTK/AP autor: Charles Krupa

V Aare se měl jet ve čtvrtek paralelní slalom, v pátek obří slalom a v sobotu slalom speciál. Po zrušení závodů dostane Brignoneová také malý glóbus za obří slalom, hodnocení slalomu a paralelních disciplín ovládla Slovenka Petra Vlhová.

Devětadvacetiletá Brignoneová vyhrála v sezoně pět závodů a ukončila kralování Mikaely Shiffrinové, jež ovládla minulé tři ročníky. Americká hvězda vedla hodnocení Světového poháru až do února, kdy jí nečekaně zemřel otec a ona přerušila sezonu. V závodech se měla poprvé od konce ledna představit právě v Aare, ale nakonec nedostala šanci ztrátu 153 bodů na Brignoneovou stáhnout.

Trocha úsměvu pro zkoušenou zemi

"Takhle jsem vyhrát nechtěla, ale byla jsem celou sezonu mezi nejlepšími v téměř každém závodě a myslím, že jsem si to zasloužila," citoval list Gazetta dello Sport Brignoneovou, jež si tuto zimu připsala celkem jedenáct umístění na stupních vítězů. "Jsem pyšná, že jsem dosáhla tohoto úspěchu v takhle těžké době pro Itálii. Snad jsem naší zemi dala trochu důvodu k úsměvu," řekla lyžařka z koronavirem nejhůře postiženého evropského státu.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) uvedla, že závody zrušila na doporučení švédských úřadů. Zároveň FIS oznámila, že v karanténě v Aare skončili tři zástupci sponzorů, kteří pociťovali symptomy typické pro koronavirus. Nikdo z nich údajně nepřišel ve Švédsku do styku s osobami spojenými se závody SP.

Sezona měla původně vyvrcholit 18. až 22. března společným finále Světového poháru mužů a žen v Cortině d'Ampezzo, jež bylo ale kvůli šíření koronaviru v Itálii už minulý týden zrušeno. Muži by měli sezonu zakončit příští týden v Kranjské Goře, kde se pojedou obří slalom a slalom bez účasti diváků.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy