Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Extra

Sportovci rozhodli: Cena Jiřího Gutha-Jarkovského patří Ledecké

Nejlepší tuzemský sportovní výkon loňského roku předvedla Ester Ledecká. Té tak do sbírky úspěchů přibyla Cena Jiřího Gutha-Jarkovského. Dvojnásobná olympijská vítězka na Hrách v Pchjongčchangu šokovala triumfem v superobřím slalomu na lyžích a druhé zlato přidala na snowboardu v paralelním obřím slalomu.

Ester Ledecká s Cenou Gutha-Jarkovského
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Ocenění Českého olympijského výboru získala čtyřiadvacetiletá univerzálka jako první žena po pěti letech. Dosud poslední ženskou držitelkou ceny zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského byla atletka Zuzana Hejnová za rok 2013.

Popáté o držiteli ceny rozhodli sami sportovci (účastníci OH v Soči 2014, Riu 2016 a Pchjongčchangu 2018, Světových her ve Vratislavi 2017 a Evropských her v Baku 2015) a poprvé zvolili ženu. Před Ledeckou byli laureáty horolezec Radek Jaroš, veslař Ondřej Synek, judista Lukáš Krpálek a sportovní lezec Adam Ondra.

"Strašně si toho vážím. Je to výjimečná cena, protože všichni, co to volili, mají svůj sportovní příběh. Je hezké, že se sportovci takhle připomínají a můžu být mezi takovými legendami. Děkuji všem, kteří volili," řekla Ledecká.

Je nám líto, video expirovalo.
Ledecká dostala Cenu Gutha-Jarkovského

"Z vlastní zkušenosti vím, že ocenění od sportovců je nejvýznamnější, protože to je z našeho cechu," uvedl David Svoboda, předseda komise sportovců Českého olympijského výboru, která navrhla pro hlasování desítku kandidátů.

Cena vznikla v roce 1933 a jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji získal ještě v roce 1948 běžec Emil Zátopek, pak byla tradice tohoto ocenění obnovena až od roku 1994.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy