Reichelt rakouským hrdinou - vyhrál sjezd v Kitzbühelu

Kitzbühel - Nejprestižnější sjezd světového poháru v rakouském Kitzbühelu ovládl domácí favorit Hannes Reichelt. V dramatické koncovce předčil Nora Aksela Lunda Svindala. Po osmi letech se tak Rakušané dočkali domácího vítěze. Naposledy rakouský závodník triumfoval na sjezdovce Streif v roce 2006, kdy zkrácený sjezd vyhrál Michael Walchhofer. Třetí skončil Američan Bode Miller. Mezi šedesátkou účastníků tentokráte chyběl český sjezdař.

Hannes Reichelt
zdroj: Reuters

Třiatřicetiletý Reichelt vyhrál sjezd z hory Hahnenkamm poprvé v kariéře a zaznamenal první vítězství ve světovém poháru od triumfu ve sjezdu v prosinci roku 2012 v Bormiu. V této sezoně se na stupně vítězů postavil popáté hlavně díky tomu, že skvěle zvládl zejména horní pasáž trati, kde měl na Svindala náskok půl sekundy. I když dole trochu ztratil, Nora porazil o 21 setin.

"Neuvěřitelné, prostě úžasné. Nic lepšího pro Rakousko se dnes stát nemohlo, ta kulisa v cíli byla senzační, nezapomenutelná," uvedl v cíli Reichelt. Před závodem měl přitom problém s
bolavými zády. "Ale asi to nebylo tak vážné, když jsem vyhrál. Teď mě tedy bolí všechno," usmíval se po sedmém triumfu ve světovém poháru. "Tohle vítězství zastíní každou bolest," prohlásil.

Sjezd byl kvůli nepříznivému počasí přesunut na dnešek z pátku, navíc trať byla kvůli nedostatku sněhu pozměněna a byla nejdelší od roku 1998. Tentokrát na ní chyběla pasáž zvaná Hausberg a následný odkloněný náročný traverz. Jednatřicetiletý Svindal byl pomalejší nahoře, ale zajel skvěle spodní část a poprvé v závodu vystoupil na stupně vítězů.

"Druhé místo není špatné. Udělal jsem pár chybiček, ale bez chyby to tady nesjede nikdo," uvedl Nor. "Vyhrát tady jako Rakušan musí být úžasný pocit," záviděl trochu Reicheltovi.

Miller: Tohle je jedna z nejtěžších porážek v mé kariéře

Dole zase chyboval Miller, čímž se nejspíš připravil o vítězství. K premiérovému triumfu v kitzbühelském sjezdu, ve kterém byl v letech 2008 a 2011 druhý, mu chybělo 34 setin. "Tohle je jedna z nejtěžších porážek v mé kariéře. Dneska to mělo vyjít. Udělal jsem chybu, kterou si člověk jednoduše nemůže dovolit," konstatoval šestatřicetiletý Američan, jenž měl možná poslední příležitost vybojovat cenný triumf. Na otázku, zda přijede i za rok, nedokázal Miller odpovědět.

Na startu chyběl nejlepší český lyžař Ondřej Bank, který dal přednost tréninku slalomu před olympijskými hrami v Soči, kde chce útočit na nejlepší umístění v superkombinaci. Přímý přenos tohoto závodu nabídne zítra od 10:10 ČT sport a náš web.

Výsledky závodu SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu

1. Reichelt (Rak.) 2:03,38, 2. Svindal (Nor.) -0,21, 3. Miller (USA) -0,34, 4. Théaux (Fr.) -0,66, 5. Innerhofer (It.) -0,77, 6. Janka (Švýc.) -0,85, 7. Franz (Rak.) a Ganong (USA) oba -1,03, 9. Jansrud (Nor.) -1,08, 10. Defago (Švýc.) -1,14.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 6 z 9 závodů): 1. Svindal 440 b., 2. Reichelt 360, 3. Küng (Švýc.) 239, 4. Guay (Kan.) 207, 5. Théaux 203, 6. Miller 185, ...49. Bank (ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 35 závodů): 1. Svindal 837, 2. Hirscher (Rak.) 735, 3. Pinturault (Fr.) 556, 4. Neureuther (Něm.) 491, 5. Reichelt 476, 6. Ligety (USA) 449, ...86. Bank 29, 104. Krýzl 17, 120. Vráblík (oba ČR) 8.