Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
OffROAD Maraton 2019

První super-G vyhrál Jansrud, Hudec se hledal a nenašel

Val d'Isere (Francie) - První rychlostní závod ve Světovém poháru v alpském lyžování vůbec nevyšel Janu Hudcovi, debutujícímu v českých barvách. Momentálně řeší problém s materiálním vybavením a s obrovskou ztrátou neměl šanci na bodované umístění. V superobřím slalomu ve francouzském Val d'Isere zvítězil olympijský vítěz Kjetil Jansrud před dalším Norem Akselem-Lundem Svindalem, který se do seriálu vrátil po lednovém zranění kolena při pádu v Kitzbühelu. Druhý z Čechů Kryštof Krýzl závod nedokončil.

Kjetil Jansrud
zdroj: ČTK/AP

Pětatřicetiletý Hudec v zimě přestoupil z kanadské reprezentace do české s vizitkou bronzového medailisty z olympiády v Soči, ale po dvouleté závodní pauze vynucené zdravotními problémy měl k napodobení takového výsledku ve Francii daleko. Na trati měl řadu problémů a projel ji o 6,28 sekundy pomaleji než vítěz.

Hudcovi se den předtím nepodařilo vyladit materiál. Na tvrdších a agresivních snězích se necítí v botách ani na lyžích komfortně. Ve čtvrtek strávil čtyři hodiny se servismany v lyžárně a další hodiny se zabýval botami.

Je nám líto, video expirovalo.
První závod SP v super-G ovládl Nor Jansrud

"Hýbeme se vším, s čím se hýbat dá, jen aby to sedlo. Ve vysoké rychlosti mi to zatím vylamuje obě kolena ven z oblouku, nejsem schopen překlopit oblouk, normálně zatočit. Je to nebezpečné," řekl Hudec na svazovém webu. Upozornil také, že při změně značky výrobce z Rossignol na Stöckli může hledání nastavení trvat i několik měsíců.

Super-G odjel na novém, ne tolik agresivním modelu lyží a s úpravami bot. "Doufám, že mi super-G přinese co nejvíce podnětů pro sjezd. Tam už to není legrace, tam kdyby to nefungovalo, podstupoval bych obrovské riziko, že se rozbiju, a to nechci," přál si. Jeho soutěžní jízda ale nevypadala dobře, skoro vůbec se nedostal do sjezdového postavení. Sjezd je na programu v sobotu.

Vicemistr světa v kombinaci Jansrud porazil Svindala o 17 setin a vybojoval patnácté pohárové vítězství v kariéře. Třetí skončil italský sjezdař Dominik Paris s mankem 41 setin. Až na 20. místě zahájil nevalně obhajobu malého glóbu za super-G další norský favorit Aleksander Aamodt Kilde.

"Když chce člověk bojovat o glóbus, musí se držet ve hře od samého začátku," pochvaloval si triumf Jansrud a vysekl poklonu Svindalovi. "Klobouk dolů, v létě to s ním tak dobře nevypadalo," řekl.

"S něčím takovým jsem vůbec nepočítal, je to obrovské překvapení. Kdyby to tak šlo dál, byl by to sen," radoval se Svindal a potvrdil, že pociťuje nedostatek přípravy. "Vloni jsem měl před prvním závodem měsíce nalyžováno, teď je to pár týdnů. Počítám, že při tréninkovém manku budu mít potíže s vyrovnaností výkonů," dodal opatrně Svindal.

Výsledky super-G mužů

1. Jansrud 1:21,66, 2. Svindal (oba Nor.) -0,17, 3. Paris (It.) -0,41, 4. Janka (Švýc.) -0,44, 5. Kline (Slovin.) -0,45, 6. Feuz (Švýc.) -0,71, 7. Ganong (USA) -0,75, 8. Fill (It.) -0,76, 9. Sander (Něm.) -0,91, 10. Franz (Rak.) -1,13, ...62. Hudec -6,28, Krýzl (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 200 b., 2. Pinturault (Fr.) 124, 3. Neureuther (Něm.) 110, 4. Jansrud 100, 5. Michael Matt (Rak.) a Svindal oba 80, ...39. Krýzl 16.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy