World Athletics Continental Tour Gold 2024

Proslulý sjezd ve Wengenu ovládl Feuz před Svindalem

Po šesti letech se podařilo mistrovi světa Beatu Feuzovi zvítězit ve slavném sjezdu Světového poháru ve Wengenu. Švýcarský lyžař před domácím publikem porazil o 18 setin vítěze posledního uskutečněného ročníku a lídra disciplíny Aksela Lunda Svindala z Norska.

Beat Feuz
zdroj: Reuters autor: DENIS BALIBOUSE

Třicetiletý Feuz si pro devátý triumf v SP v kariéře dojel se startovním číslem 1, pro které se rozhodl v páteční loterii. "Jedničku jsem si vybral proto, že v posledních letech byla nejvyšší pasáž postupně pomalejší. Zafungovalo to, jak je vidět na časech," pochvaloval si Feuz. "Vyhrál jsem tu už v roce 2012, vloni jsem se stal mistrem světa (ve Svatém Mořici). Co chtít víc," dodal spokojeně.

Výrazněji Feuze na 4270 metrů dlouhé trati na prosluněném Lauberhornu ohrozil jen Svindal s trojkou, který se před Švýcarem udržel v čele pořadí disciplíny s náskokem 58 bodů. "Tu délku člověk cítí, ale nebylo to kvůli síle, že jsem s Beatem prohrál. Nezvládl jsem to špatně, on jel ale perfektně," řekl Svindal.

Mistr světa Feuz podruhé vyhrál slavný sjezd ve Wengenu

Třetí byl rakouský olympijský vítěz Matthias Mayer už s mankem 67 setin. O desetinu porazil vítěze závodu z roku 2015 a krajana Hannese Reichelta. Nejrychlejší muž pátečního sjezdu do kombinace Vincent Kriechmayr rovněž z Rakouska zajel šestý čas se ztrátou 98 setin, porazil ho ještě Němec Thomas Dressen.

Domácí tým se z vítězství radoval znovu po čtyřech letech, kdy triumfoval Patrick Küng. Vloni sjezdaře nepustily na trať povětrnostní podmínky.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko)

Muži - sjezd: 1. Feuz (Švýc.) 2:26,50, 2. Svindal (Nor.) -0,18, 3. Mayer -0,67, 4. Reichelt (oba Rak.) -0,77, 5. Dressen (Něm.) -0,93, 6. Kriechmayr (Rak.) -0,98, 7. Muzaton (Fr.) -1,18, 8. Paris (It.) -1,22, 9. Jansrud (Nor.) -1,53, 10. Fill (It.) -1,79, ...51. Forejtek (ČR) -5,86.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 závodech): 1. Svindal 420, 2. Feuz 362, 3. Jansrud 238, 4. Paris 232, 5. Mayer 216, 6. Dressen 165.

Průběžné pořadí SP (po 21 závodech): 1. Hirscher (Rak.) 874, 2. Kristoffersen (Nor.) 720, 3. Jansrud 559, 4. Pinturault (Fr.) 547, 5. Svindal 534, 6. Feuz 416, ...142. Berndt (ČR) 1.