Buly - debata expertů

Pořádně cenné vítězství. První ze slavných sjezdů ve Wengenu ovládl Nor Kilde

Ve čtvrtek ve Wengenu v superobřím slalomu skončil druhý, o den později už mohl Nor Aleksander Aamodt Kilde slavit. A měl proč. Norský lyžař ovládl první ze dvou sjezdů na slavném Lauberhornu. Druhé místo obsadil lídr Světového poháru Marco Odermatt a třetí skončil obhájce předloňského prvenství Beat Feuz.

Vítězná jízda Kildeho ve sjezdu ve Wengenu

Devětadvacetiletý Kilde zvládl slavnou sjezdovku Lauberhorn v čase 1:42,42 a připsal si páté vítězství v sezoně. Díky celkově jedenáctému úspěchu v kariéře se posunul do čela průběžného hodnocení sjezdu.

Na prvním místě má náskok dvanácti bodů před Matthiasem Mayerem z Rakouska a třinácti před Dominikem Parisem z Itálie, který do závodu odstartoval jako lídr pořadí sjezdařů, ale musel se spokojit až s devátou příčkou.

Kilde, kterému v celkové klasifikaci patří druhé místo se ztrátou 376 bodů na Odermatta, ve Wengenu zvítězil jako třetí Nor v historii. Před ním se to povedlo v roce 1999 Lasse Kjusovi a naposledy před sedmi lety Akselu Lundovi Svindalovi.

Čtyřiadvacetiletý Odematt po čtvrtečním vítězství v superobřím slalomu usiloval o druhé vítězství na domácí půdě za sebou, ale při premiérovém startu ve sjezdu ve Wengenu s Kildem prohrál o 19 setin.

Třetí Feuz za vítězem zaostal o tři desetiny a promarnil šanci vyhrát na Lauberhornu počtvrté v kariéře. Čtyřiatřicetiletý Švýcar se s třemi triumfy ve Wengenu (2012, 2018 a 2020) dělí o rekord se slavným Franzem Klammerem.

Jedenácté místo v předposledním závodu kariéry obsadil domácí Carlo Janka. Vítěz Světového poháru a olympijský šampion z obřího slalomu z roku 2010 se s lyžováním kvůli zdravotním problémům rozloučí po sobotním druhém sjezdu.

Na dvanácté příčce dojel Vincent Kriechmayr z Rakouska. Úřadující dvojnásobný mistr světa v rychlostních disciplínách sice kvůli karanténě zmeškal oba tréninky, startovat ale mohl díky výjimce od Mezinárodní lyžařské federace.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd: 1. Kilde (Nor.) 1:42,42, 2. Odermatt -0,19, 3. Feuz (oba Švýc.) -0,30, 4. Hemetsberger -0,46, 5. Franz -0,66, 6. Mayer (všichni Rak.) -0,78, 7. Bennett -0,95, 8. Cochran-Siegle (oba USA) -0,96, 9. Paris (It.) -1,00, 10. Čater (Slovin.) -1,15.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Kilde 269 b., 2. Mayer 257, 3. Paris 256, 4. Odematt 226, 5. Feuz 225, 6. Hintermann (Švýc.) 191.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 35 závodů): 1. Odermatt 1025, 2. Kilde 649, 3. Mayer 547, 4. Kriechmayr (Rak.) 424, 5. Pinturault (Fr.) 382, 6. Feuz 367.